Жалибори
Церква Св. Пророка Іллі 1880
Попередня деревяна церква походила з початку XVIII ст. Існуюча деревяна церква збудована в 1880 р. (за іншими даними - в 1892 р.). Про дату побудови свідчить збережена на стіні церкви стара металева таблиця: "СЕЙ ДОМЪ БОЖІЙ ПОСТАВИЛА ГРОМАДА-ЖЕЛИБОРИ ЗА СТАРАНІЕМЪ СТАР. БРАТА ЦЕРКОВНОГО СИМЕОНА-ГОЯ 1880 ГОДА". По центрі хреста над маківкою нави можна побачити з накладних цифр дату "1879". Це - рік закінчення будівництва церкви (почали в 1878 р.), а в 1880 році її освятили. За свідченнями старожилів села, церкву будували майстри з Гуцульщини. Спочатку була під титулом Собору Пр. Богородиці.

Філіальна до парафіяльної церкви в сусідньому селі Кінашів. Зачинена в 1963 р. На початку 1980-х рр. мешканці села, щоб уберегти церкву від руйнування, почали її ремонтувати. Відремонтовану церкву освятили 10 вересня 1990 р. Пам'ятка архітектури місцевого значення. Церква в користуванні громади УГКЦ. Біля дзвіниці і в безпосередній близькості від церкви, на її осі в західному напрямі збудували новий мурований храм.

Розташовується на схилі південно східної частини села, біля цвинтара. Це тризрубна одноверха будівля, яка складається з трьох квадратових в плані зрубів (нава - ширша), розташованих по осі схід-захід. При північній стіні вівтаря існує велика, розбудована у східному напрямку ризниця. Вона розриває піддашшя, яке оточує церкву і опирається на випусти вінців зрубів. Під опасанням стіни з відкритого зрубу (стіни ризниці шальовані вертикально дошками), над опасанням - шальовані верптикально дошками і лиштвами.

Бічний вхід до церкви розташований у південній стіні нави. Наву на світловому восьмерику завершує наметовий восьмибічний верх, увінчаний ліхтарем з маківкою. Такі ж маківки влаштовані на гребенях двосхилих причілкових дахів бабинця і вівтаря. На північний захід від церкви розташована деревяна двоярусна прямокутна в плані дзвіниця, вкрита чотирисхилим дахом. Її збудували на місці попередньої, яка згоріла у 1915 р.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Прикарпатського краю". Р. Процак, Івано-Франківськ, 2006.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Галицький
район
___

Івано-Франківська
область
___

Вигляд церкви та її план у 2001 р.    Фото www.info-library.com.ua.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Вид на церкву з заходу в 1916 році.  Поштівка з www.ebay.de