Двірці
Церква Преображення Господнього 1884
Церква на карті.   Фото 2016 р., авт. - Neovitaha7777 з www.commons.wikimedia.org.
Церква у Двірцях розташовується на східній околиці чималого села, на лівому березі р.Рата. Саме тут, за переданням, знаходився монастир, ігуменом якого був Петро Ратинський, майбутній митрополит Московський і всієї Русі. У монастирі в 1556 р. розпочали написання Пересопницького Євангелія - перший переклад Святого письма "простою" народною мовою (закінчили у 1561 р. у с. Пересопниця (Рівненщина).

До речі, про дану подію сповіщає гарна, кована з металу памятна таблиця на стіні храму. Ця частина поселення, де й стоїть теперішня парафіяльна Спас-Преображенська церква, називається Спаською. Ліс на правому березі р. Рати називається Петровим лісом. Тут, за легендою, була келія святителя. Збереглися й інші пам’ятні місця — Петрів кут, Петрова долина, Петрова поляна.

Уперше місцева церква згадується в документах 1504 року. Крім монастирської окремо в селі існувала парафіяльна церква св. арх. Михайла, яка після пожежі була приєднана до церкви св. Спаса. Попередня дерев'яна церква, яка походила з 1645 р., простояла до другої половини XIX ст. Святиня у Двірцях, яка вміщає близько 1000 осіб, мальована в інтер'єрі у 1905 і 1968 рр. У бабинці на західній стіні висів брус, який, згідно з місцевою традицією мав походити з первісної церкви або келії, збудованої святителем Петром Ратинським. Цей брус називали "деревом св. Петра".

Вхід на прицерковну територію через ковані ворота, накриті дашком. Церква відразу справляє враження розмірами і масивними формами, а ще стінами з гонту. Зовні майже повністю оновлена в першій половині 2010-х років. Будівля тризрубна, триверха, стоїть на цегляному підмурівку. До вівтаря з півночі та півдня прибудовані ризниці, на гребенях дахів яких влаштовані ліхтарі з маківками. До західної стіни бабинця прибудований присінок, дах якого підтримують чотири деревяні колони (плюс по дві збоку підтримують піддашшя).

У південній стіні бабинця є бічний вхід. Будівля оточена піддашшям, стіни під яким вертикально шальовані дошками, над ним - покриті гонтом. Незвично сприймаються у церкві високі, стрільчастої форми вікна. Храм завершують три світлові восьмерики (над навою більший), накриті невисокими банями з ліхтарями та маківками. На південний-захід від святині є дерев'яна триярусна дзвіниця, накрита наметовим дахом. Вона контрастує з церквою завдяки білому кольору стін.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Сокальський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Вигляд до оновлення.  Фото 22. 02. 2010.