Бережок
Церква Св. Стефана 1871
22 квітня 1566 р. самбірський староста Ян Старжеховський надав війтівство в селі Новім Березі (Бережку) Яцку і Фелині, а один лан призначив на церкву. На жаль, не збереглося ніяких даних про існування тут церкви у XVI-XVIII ст. Існуюча дерев'яна церква бойківського типу, як перша в селі, збудована у 1871 році.

Хоча, на картоні, яким тепер оббита вхідна частина, під піддашшям на місці надпоріжника, є напис фарбою: "Св. церков 1875", що, ймовірно, означає дату завершення всіх оздоблень у церкві. У 1928 р. до нави добудовані бічні рамена, вкриті трисхилими дахами, та ризниця - зі сходу вівтаря. Північна ризниця зведена у 1990-х рр.

Ця реконструкція перетворила церкву у хрещату будівлю. Здійснили розбудову майстри Павло Мазур і Василь Лехновий з села Жукотина. З 1957 по 1989 рр. церква використовувалася як колгоспний склад. Після відкриття переосвячена на храм Св. Стефана. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Розташовується посеред села на пагорбі, при дорозі над Дністером. Первісно була тризрубною триверхою будівлею. Після перебудови - хрещата. Хрест утворений рівноширокими з навою прямокутними раменами. Бабинець, нава і вівтар завершені пірамідальними верхами з одним заломом, увінчаними сліпими ліхтарями з маківками. Такі ж ліхтарі вінчають трисхилі дахи добудов. Стіни підопасання - відкритий зруб, тільки чільний фасад оббитий картоном.

Зруби надопасання ошальовані вертикально дошками і лиштвами, а заломи, дахи та піддашшя вкриті оцинкованою бляхою. "Практично усі вікна у стінах надопасання замінили на пластикові" - моє доповнення. На церковному подвір'ї стоїть дерев'яна стовпова дзвіниця. Вкрита вона пірамідальним наметовим дахом з ліхтарем і маківкою. Стіни ошальовані вертикально дошками і лиштвами, а невисокий вужчий голосниковий ярус оббитий бляхою.    

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Церква і дзвіниця.  Фото 29.08.2004 р., Pawel Pontek з www.klub-karpacki.org.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор