Жовква
Церква Різдва Пр. Богородиці 1705
Церква на карті.   Фото 29. 08. 2012.
Як свідчить різьблений напис на балці хорів, церква збудована старанням пароха Йосифа Кирницького і його дружини Ірини та побожних парафіян у 1705 році (деякі джерела неправильно датують її 1711 роком). Автор будови - тесля Кунаш. Бароковий іконостас жовківської школи з іконами 1708 - 1710 рр. належить до кола маляра Івана Рутковича.

Зберігся процесійний хрест "Розп'яття" (1864 р., висить біля входу до церкви) та вівтар "Св.Миколай" XVIII -XIX ст. невідомого майстра. Церква відновлена у 1993 році (за іншими даними - у 1994 році коштом жовківського василиянського монастиря, а в 1995-1996 рр. відреставрований іконостас). Пам'ятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Розташована у північно західній частині Жовкви, на цвинтарі в колишньому передмісті Винники. Тризрубна одноверха будівля розмірами 15,7 м. х 6,4 м. Потужний зруб квадратової нави вкритий шоломовою банею з ліхтарем та маківкою на масивному світловому восьмерику. Гранчастий зруб вужчого вівтаря та вужчий квадратовий зруб бабинця вкриті відповідно п'ятисхилим та трисхилим дахами. У південній стіні нави є бічний вхід. Церква оточена широким піддашшям, опертим на випусти вінців зрубів.

До відновлення у 1993 р. піддашшя було покрите гонтом. Стіни підопасання - відкритий зруб, надопасання - шальовані вертикально дошками. Біля церкви у 1990-х рр. стояла двоярусна дерев`яна дзвіниця, збудована у 1715 р. Замість неї на північний схід від церкви збудували дзвіницю на деревяних стовпах, накриту трьома пірамідальними дашками, під якими висять три дзвони. Біля церкви можна побачити могилу з написом: "Тут спочиває о. ПЕТРО СВИСТУН 1901-1990. Вічна пам'ять".

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Церква на поч.1980-х рр.Фото з"Памятники градостраительства и архитектуры УкраинскойССР"
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Церква у 1960-х рр. Фото з alyoshin.ru "По Україні. Стародавні мистецькі пам'ятки". Логвин Г. Н.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор