Буськ
Церква Св. Параскеви 1708
Вигляд до реставрації 2018 року.   Фото 25. 07. 2007.
Збудована в 1708 р. згідно напису на надпоріжнику дверей до бабинця (переклад з "Інскрипції на дерев'яних церквах" В.Слободян): "Під покровом Святого Духа збудований храм цей року 1708 місяця травня дня 19 ...". Під кінець XVIII ст. народний майстер розмалював барабан і верхню частину стін в техніці клеєвого стінопису. В 1807 р. підняті стіни вівтарного зрубу, для встановлення там нового високого вівтаря.

В 1833 р. для бабинця були намальовані два полотна художником Василем Лепоновичем. Можливо, що на поч. ХІХ ст. без перев'язки з навою і був добудований бабинець. Старі двері з одвірками і ганок перенесли до західної сторони бабинця. У 1890 р. перемальовано іконостас, на поч. ХХ ст. до північної стіни вівтаря через стовп прибудована ризниця з дошок, отинькована.

В 1983 р. проведено реставраційні роботи з реконструкцією первісного вигляду згідно з проектом архітекторів Могитича І. Р. та Швеця В. Я. Зняті бабинець і ризниця, понижений рівень стін вівтаря до первісної помітки, відкриті колишні вікна. Отже пам'ятці повернено вигляд двозрубних одноверхих церков, які походять від староруських ротонд. У 2018 році проводили зовнішню реставрацію святині (реставровано стіни, замінені підвалини, зроблений новий фундамент, замінено перекриття, стіни оббиті гонтами). Після тотального оновлення церкву відкриють 12 серпня 2018 року. Реставрація інтер'єру запланована на 2019 рік. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква постійно не чинна.

Розташовується в північно східній частині Буська, на колишньому передмісті Довга Сторона, біля забудови. Дуже цікава церква, домінантою в якій є велика восьмибічна нава розпланована на основі квадрату 8,3 м. Х 8,3 м., завершена восьмериком з одним заломом, вкритим восьмибічним наметом, увінчаним ліхтарем з маківкою. До неї зі сходу притутлився маленький п'ятибічний вівтар, а з заходу - маленький присінок.

Нава та вівтар оточені піддашшям на приставних кронштейнах. Стіни підопасання складаються з відкритих брусів зрубу, надопасання - кожуховані гонтами. Дахи також покриті гонтами, які вимагають заміни. Зовні на підвалині основного зрубу нави та її брусах вирізьблені поминальні написи.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Буський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд церкви у 1980-х роках. "Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР"
Вигляд, ймовірно, в міжвоєнний період. Фото з архіву тов. "Бужани" (www.gazeta.lviv.ua)
А такою бачили церкву в 1960-х роках. Фото з www.alyoshin.ru
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Вид на іконостас. Фото 30.04.2008  Олексія Хребтієвського
Церква на карті.   Фото 6. 04. 2019 р., Алла Лебедєва.
Вигляд після реставрації. Фото 2018 р., з www.vgolos.com.ua.