Залужани
Церква Різдва Пр. Богородиці 1884
Церква на карті.  Фото 12. 11. 2009
Церква у селі вперше згадується в 1565 р. Попередня дерев`яна церква була збудована у 1828 р. У 1894 р. зведено з дерева існуючий храм, баню і дахи якого у 1909 р. покрили бляхою. До 1946 року парафія села була окремою і входила до Лучанського деканату Перемишльсько-Самбірсько-Сяніцької Єпархії УГКЦ.

Сьогодні громада с. Залужани є дочірньою громадою парафії Святого Миколая села Лука, Дублянського деканату, Самбірсько-Дрогобицької Єпархії. 21 вересня 2004 року Владика Юліян (Вороновський) очолив святкування 100-ліття церкви (очевидно, хтось помилився з датою на десять років). Крім того, на стіні храму дану подію увіковічнили в таблиці: "Цю таблицю встановлено на честь 100-літнього ювілею церкви Різдва Пресвятої Богородиці 1904р. - 2004р.".

Місцевий храм стоїть у центрі Залужан, поблизу потоку, на ділянці з ухилом на схід, оточений старим цвинтаром. До святині є під`їзд як з півдня, так і з півночі. Будівля за конструкцією хрестова у плані, одноверха. Має піддашшя. З півночі до вівтаря прибудована рівноширока ризниця. Очевидно, її перебудовували або розбудовували.

На це може вказувати невеликий, піднятий над піддашшям двосхилий дашок, під яким сьогодні є вікно ризниці (давніше могли бути двері). Крім того, над південним входом до нави зберігся подібний дашок. Також є двері у північній стіні нави, але вони тривалий час не діючі (до них немає навіть сходів). Бабинець від заходу отримав рівноширокий зашклений ганок, накритий двосхилим дахом.

Стіни церкви оббиті дошками з лиштвами, тільки ганок оббили деревяною вагонкою, а восьмерик нави - пластиком. Я зауважив, що дахи святині не мають звичних карнизів, а значно виступають за поверхню стін. Середхрестя нави завершує низький, світловий восьмерик, накритий невеликою банею, яку вінчає високий ліхтар зі шпильчастим дахом. Таке завершення зблизька не кидається у вічі, але здалеку виглядає, як на мене, не пропорційно до верхньої частини церкви.

На захід від храму стоїть деревяна триярусна дзвіниця, накрита наметовим дахом. Її покриття, як і церкви, не так давно замінили сучасною металізованою бляхою. З трьох сторін територію навколо святині обмежує нова огорожа. Колись уздовж неї росли високі дерева, сьогодні гола пустеля...

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Самбірський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор