Волсвин
Церква Воздвиження Чесного Хреста 1864
Церква на карті.   Фото 2016 р., з www.neo7777vitaha.livejournal.com.
У селі Волсвин колись стояв монастир оо. василіян, заснований у 1628 р. Іваном Остророгом, воєводою познанським, а також - жіночий василиянський, в посіданні яких були три невеликі церковці: Воздвиження Чесного Хреста, св. Юрія та Введення Пр. Богородиці. У 1796 р. монастир ліквідували, а його церква стала парафіяльною.

У 1864 р. замість старої збудована існуюча дерев'яна церква. Волсвинська парафія була самостійною до 1910 року. Згодом доїзджали священники з села Яструбичі (до 1920 року) і з м. Кристинополя (1920 - 1939 рр.). Церкву зачинили і перетворили на колгоспний склад у 1947 р., тому будівля до 1989 р. прийшла в сильний упадок. Зовні востаннє святиню оновлювали в першій половині 2010-х рр.

Церква стоїть на околиці південної частини села, в кінці вулиці. Будівля за конструкцією тризрубна, стоїть на цегляному підмурівку. З часом отримала численні прибудови: до вівтаря дві ризниці (південна великих розмірів, до неї від заходу додали ще якусь добудову), до бабинця від заходу рівноширокий присінок, з півночі на всю довжину, очевидно, господарське приміщення.

Широке піддашшя навколо храму особливо видовжили при південній стіні бабинця і нави - таким чином утворили криту галерею, де стояли лавки. Стіни будівлі вертикально шальовані дошками тільки під опасанням, вище нього, як і раніше, все оббито бляхою. На дерев'яних стінах бачив декілька образів, а найбільший на якому зображено Воздвиження Чесного Хреста висить на головним входом у церкву.

Її наву традиційно завершує великий світловий восьмерик, накритий банею, увінчаною ліхтарем з маківкою. Подібні ліхтарі з маківками влаштовані на гребенях дахів бабинця та вівтаря. На південь від церкви є дерев'яна крита дашком проповідниця та багато лавочок для тих, хто не помістився у церкві. Мурована стінового типу дзвіниця збудована у 1898 р.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Сокальський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Вигляд до оновлення.  Фото 10. 03. 2010.