Віжомля
Церква Воскресення Господнього 1560
Церква на карті.  Фото 19. 04. 2017, Роман Карвацький.
Церква збудована у 1560 році. В пізніші часи перебудовувалися вівтар і бабинець, а у 1894 році бабинець розширений добудовою з заходу. На арках (дзвіниці?) з півдня дати з різьблених накладних цифр "1936" і "1931". У міжвоєнний період мешканці села задумали будувати нову муровану церкву і в 1938 році замовили проєкт у архітекта Льва Левинського, але події другої світової війни перешкодили його реалізації. Церква у користуванні громади УПЦ КП.

Стоїть у центрі Віжомлі, на підвищенні, на схід від мурованого храму. Видовжена в плані тризрубна одноверха будівля. До її квадратового зрубу нави зі сходу прилягає вужчий гранчастої форми вівтар, а з заходу - рівноширокий прямокутний розбудований бабинець. При східній стіні вівтаря добудована каплиця, вкрита двосхилим дахом. Церкву оточує піддашшя на випустах вінців зрубів.

Стіни церкви і каплиці були ошальовані вертикально дошками і лиштвами. Між 2013 і 2017 роками зовнішні стіни оббили дерев'яною вагонкою, дахи перекрили металопрофілем. Бічний вхід є в південній стіні нави. Її вкриває на четверику з одним заломом пірамідальний наметовий верх, увінчаний ліхтарем з маківкою.

Дуже близько до церкви, біля її західної стіни, розташована деревяна триярусна квадратова стовпова дзвіниця з нахиленими до середини стінами, вкрита наметовим дахом, увінчаним ліхтарем з маківкою. У давні часи земля була надто дорогою, тож, щоб зекономити кошти, дзвіницю збудували так близько. Церкву мали намір реставрувати.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
Р. Кураш, В.Слободян, І.Чорновол "Каталог пам'яток історії та культури Яворівського району Львівської обл.". Дрогобич-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Яворівський
район
___

Львівська
область
___

Старий вигляд.  Фото 17. 07. 2007.
Вигляд до ремонту.  Фото 15. 04. 2013, Віталій Іщук з www.ishchuk.net.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор