Верхобуж
Церква Успіння Пр. Богородиці 1772
Церква на карті.  Новий ремонт церкви. Фото ? року, Тарас Рикмас.
Згідно інформації з "Історія парафії Верхобужа" - («Успенська вежа», квітень 2011 року №4 (227), раніше церква була розташована над селом, на горі Збіч, а в 1730 році її перенесли на теперішнє місце. Також зберігся переказ, що Богдан Хмельницький, прямуючи до Берестечка, відвідував дану церкву. В першій половині ХІХ ст. щоб у церкві помістилося більше парафіян, майстри збільшили її довжину й таким чином змінили форму. На початку 1827 року у село прибув о. Платон Тарнавський.

Він, більш як на століття, доєднав до парафії ще й село Колтів. У 1846 році разом з колтівською верхобузька парафія складалася з 1164 осіб. У 1848 році Успенська церква змінила статус з матірної в дочірню. У 1973 році закрито Успенську церкву. Для богослужінь до Верхобужа приїжджали священики з сусіднього села Ушня. 3 липня 1988 року церкву відкрито за сприяння о. Василя Сагана. Церква у користуванні громад УГКЦ і УАПЦ.

Церква розташована посеред села, біля дороги, на рівній ділянці, оточеній залізною огорожею з кам`яними стовпами. Хрещата в плані одноверха будівля. Вівтарем орієнтована на північ. Складається з квадратової нави, до якої зі сходу та заходу прилягають вужчі бокові рамена, з півночі також вужчий вівтар, а з півдня - бабинець. Прямокутна ризниця прибудована між східною стіною вівтаря і північною бокового рамена.

Церкву опоясує піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів. Стіни підопасання з відкритого зрубу, надопасання - були оббиті бляхою (сьогодні під гонтами). Ліхтар з маківкою вінчає шоломову баню на низькому світловому восьмерику нави. Інші частини церкви (крім ризниці) вкриті трисхилими дахами. На гребенях дахів бокових рамен влаштовані прозорі ліхтарі з маківками. На південний захід від церкви розташована невелика деревяна двоярусна дзвіниця, вкрита пірамідальним наметовим дахом.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

.........................................................................................................................................................................................................................................................
Такою була церква до ремонту.  Фото 1. 09. 2008
Золочівський
район
___

Львівська
область
___

Вид на іконостас.  Фото 2012 р., Андрій Маліцький, Інститут Геодезії, НУЛП.
Рисунок церкви (середина 1910-х років). З www.delcampe.net
Вид на церкву з заходу в середині 1910-х років. Фото з www.ebay.de
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор