Жуківці
Церква Св. Параскеви 1741, ХХ ст.
Церква на карті.   Фото 8.03.2012 р.
Дерев'яна церква (якщо дану будівлю можна назвати церквою в класичному розумінні) неочікувано з'явилася мені в центрі маленьких Жуківців, при дорозі, в оточенні забудови. Історія підказує, що давніше в селі була церква, бо з 1877 до 1938 р. богослужіння в Жуківцях проводив о. Захарій Тарнавський - дядько генерала Української Галицької Армії Мирона Тарнавського.

В 1904 році парафіяни недалекого с. Мшана зробили щедрий подарунок мешканцям Жуківців - віддали деревяну церкву, яка була збудована в 1741 році (про це свідчив вирізьблений напис над вхідними дверима до святині). Це була триверха будівля з соснового дерева на дубових підвалинах. Очевидно, в період першої світової війни зазнала сильних руйнувань.

Існуючу церкву-каплицю могли зібрати з матеріалів попередньої будівлі, можливо, на новому місці. Тепер це дводільна одноверха церква, найменша серед побачених у Зборівському районі. Кам'яна стінова триаркова дзвіниця збудована в 1995 році.

Трохи інфо про церковцю з видання "Тернопільсько-Зборівська архиєпархія УГКЦ. Парафії, монастирі, храми. Шематизм". Тернопіль: ТОВ "Новий Колір", 2014 - 520 с.

"Збудовано храм стараннями о. Кульматицького і парафіян за дозволом та з благословення митрополита Атанасія Шептицького на дубових підвалинах із соснового дерева у 1741 році в селі Мшана (сьогодні село Зборівського району - моя прим.). У тому ж році утворено парафію. У 1904 р. парафіяни с. Мшана подарували церкву громаді с. Жуківці, адже у 1903 році розпочали будувати нову муровану церкву. Парафія у приналежності до УГКЦ діяла до 1946 р. Належала до РПЦ (Російської Православної Церкви) до 1961 р. У 1961-1991 рр. влада храм закрила. Діючим він став у 1991 р. Парафія офіційно повернулася в лоно УГКЦ у 1992 р."

ЛІТЕРАТУРА: "Зборівщина: історія і сьогодення: Історико-краєзнавчий нарис", укл. М. Б. Бігус. - Тернопіль: Воля, 2008 - 480 ст.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Зборівський
район
___

Тернопільська
область
___

Іконостас. З "Тернопільсько-Зборівська архиєпархія УГКЦ. Парафії,монастирі,храми. Шематизм"
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор