Конюхи
Церква Зіслання Св. Духа 1700
Церква на карті.   Фото 5.04.2014 р., Ігор Пунда.
Мешканці Конюхів розповідають, що в селі існувало дві церкви - одна в північній частині, інша в південній. Так ось, деревяна церква, яку збудували у квітні далекого 1700 року (згідно напису на надпоріжнику південних дверей до нави) в північних Конюхах збереглася до сьогодні. Видання "Памятники градостроительства и архитектуры УРСР" вказує, що дата будівництва є на надпоріжнику південних дверей до нави. Також іноді з'являється дата "1608 р.". Ймовірно, з того року могла бути попередниця теперішнього храму. Його неодноразово перебудовували.

Коли священиком в церкві був відомий діяч Ксенофонт Сосенко (служив у Конюхах з 1900 по 1941 рр.), в інтер'єрі протягом 1907-1908 рр. відновив розписи маляр Юліан Буцманюк. Після 1989 р. громада УГКЦ користувалася старою церквою, поки не далеко від неї в 2010 році освятила муровану Різдва Св. Івана Хрестителя.

Можливо тому тризрубна одноверха церква, яку здавна оточує цвинтар і високі дерева, не знає що таке металізована бляха і пластик на стінах. Цікаво, що у північних стінах церкви немає жодного вікна (за винятком віконечка у ризниці), а скраю надпоріжника південних дверей зберегли металевий знак "Австрійський Фенікс" (можливо, це назва страхового товариства). На південь від церкви існують дві дзвіниці: деревяна двоярусна і надбрамна мурована триаркова. Поблизу церкви є могила священику Івану Іллі Мацієвичу (1910-1972), який з 1938 року був парохом у Конюхах.

Прочитайте про церкву з видання "Тернопільсько-Зборівська архиєпархія УГКЦ. Парафії, монастирі, храми. Шематизм". Тернопіль: ТОВ "Новий Колір", 2014 - 520 с.

"На території парафії (т. зв. "Кут") розташована церква з кам'яним престолом, збудована у 1606-1607 рр. сільськими будівничими "жиграями" для козаків, що таборувалися в селі. Церква - дерев'яна, перекрита бляхою, має гарний у східному стилі іконостас - художник Д. Артимович з Озерної виготовив його у 1991 році. У 1946 р. парафія перестала існувати, партійні функціонери закрили церкву. У 1960 році люди з "Кута" самовільно відновили і розширили храм, але в грудні 1969 року влада остаточно закрила святиню.

Аж до відкриття храму у 1988 році його неодноразово розкрадали, тому церковний посуд у 1984-1985 рр. було перенесено до церкви Успіння Пресвятої Богородиці. У першій декаді весни 1988 року священик РПЦ о. Леонід Воронюк відкрив храм у приналежності Російської Православної Церкви. Отець Євген Мушинський, який став парохом у листопаді 1989 року, напррикінці 1991 року перевів парафію і храм до УГКЦ. Біля церкви є дзвіниця 1807 року." 

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Козівський
район
___

Тернопільська
область
___

Вид на іконостас. Фото 3.02.2010 р., о. Михайло Забанджала, з www.kozovadek.at.ua
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор