Стронятин
Церква Воздвиження Чесного Хреста 1854
Церква на карті.   Фото 22. 04. 2018, Алла Лебедєва.
З церковного інвентаря 1852 року відомо, що в селі стояла церква з 1694 року, відносно малих розмірів зі соснових брусів, яка вартувала всього 50 зр (зр - (золотий ринський)- грошова одиниця в Галичині у 1772-1896 рр. - моя прим.). В селі існувала ще церква Непорочного зачаття Пр.Богородиці, продана на ліцитації (аукціоні - моя прим.) у 1788 році. У 1854 році за о. Андрія Низового біля неї коштом громади розпочалося зведення існуючої дерев`яної церкви закінчене у 1856 р.

В акті обстеження парафії 19 квітня 1855 року зазначено, що церква Воздвиження Чесного Хреста була збудована з соснового, обструганого гиблем дерева і стояла на дубових підвалинах. Мала один, виведений в "чвірку" верх і була покрита гонтом. Існуюча церква ушкоджена в час другої світової війни і відремонтована мешканцями. Після війни не була зачиненою. Церква у користуванні громад УГКЦ і УПЦ КП.

Тризрубна триверха церква класичної побудови (зі сходу на захід): гранчастий бабинець з двома невеликими захристіями по боках, ширша нава і вужчий бабинець. Оточує церкву піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів. Стіни підопасання вертикально шальовані дошками, надопасання і восьмериків - кожуховані гонтами. Вінчають будівлю три шоломові бані, завершені ажуровими ліхтарями з маківками, поставлені на великі восьмерики. У відкритому ліхтарі над верхом бабинця висить малий дзвін. На південний захід від церкви розташована деревяна двоярусна стовпова дзвіниця, вкрита пірамідальним наметовим дахом.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.
В. Лаба "Історія сіл Стронятин та Кошелів від найдавніших часів до 1939 року". Львів-2001. - 40 с.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Церква і дзвіниця на поч. 1990-х рр.  Фото з www.pslava.info
Фото 1910 року, B. Janusz, скріншот з www.bc.wbp.lublin.pl
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Трохи кращий вигляд.  Фото 2. 07. 2007.
Вид на іконостас.  Фото 22. 04. 2018 року, Алла Лебедєва.