Сасів
Св. Миколи 1731
Церква на карті.  Фото 1. 09. 2008
На одвірках церкви зазначено дату "1731", яку і вважають датою зведення, хоча деякі джерела датують її аж XV ст.! Дивними залишаються й ті факти, що дерев'яна церква лишилася неушкодженою під час пожежі 1887 р., а також Першої та Другої світової війни. Церква спочатку була при жіночому монастирі. В середині XVIII ст. її перенесли в центр міста Сасів, коли за розпорядженням єпископа Льва Шептицького у 1759 р. монастир був закритий, будівлі продані, а монахині переведені в монастир с.Словіта.

Після свого перенесення церква набула барокові багатогранні бані. З XVIII ст. до 1944 р. церква була дочірньою до Преображенської церкви. В 1910 р. стару дерев'яну дзвіницю було замінено на нову - муровану. Після 1963 р. куполи та опасання храму були перекриті бляхою. Після того як головну Преображенську церкву було зруйновано, служіння велися в деревяній церкві св. Миколая та костелі. Від середини 1960-х рр. до 1989 р. стояла закритою. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Збудована за триста метрів на схід від центру села, на рівній ділянці при дорозі в сторону с.Колтів. До центрального квадратового зрубу нава зі сходу прилягає гранчастий зруб вівтаря, а від заходу - квадратовий бабинця. З півночі до вівтаря прибудована прямокутна ризниця. Церкву опоясує широке опасання-галерея. Стіни підопасання з відкритого зрубу, надопасання - кожуховані гонтами. Світловий восьмерик нави вкритий шоломовою банею з ліхтарем та маківкою. Менші бані з ліхтарями посаджені на багатосхилі дахи бабинця і вівтаря.

Покриття дахів по останньому ремонті з бляшаного замінили на бітумну черепицю. На вхідних дверях до церкви у повний зріст зображений святий Миколай. На правому, лівому одвірках і надпоріжнику цих дверей можна побачити численні написи старослов`янською мовою, які подають день місяць та рік побудови церкви. Її інтер'єр прикрашає семиярусний іконостас, виготовлений до другої половини XVII ст.

Ікони вражають своєю майстерністю - "Втеча до Єгипту", "Христос і Самарянка", "Георгій-змієборець" датуються 1681 р., "Перенесення мощів св.Миколая" датується 1685 р. Вони не були перемальовані. Дослідники вважають, що ікони належать пензлю Івана Рутковича з Білого Каменю або його дуже талановитого сучасника. На жаль в 1977 р. стан іконостасу був дуже незадовільний, науково-реставраційна виробнича майстерня зі Львова розпочала реставраційні роботи. На південний захід від церкви знаходиться мурована стінна дзвіниця на три дзвони. Планують відновити криті вхідні ворота зі сторони дороги до села Колтів.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

.........................................................................................................................................................................................................................................................
До останнього ремонту. Фото 2006 р., автор - Блека з www.cаstles.com.ua
Золочівський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд церкви у 1910-х рр. Фото з www.fototeka.ihs.uj.edu.pl
Церква на поч.1980-х рр.Фото з"Памятники градостраительства и архитектуры УкраинскойССР"
Вид на іконостас. Фото з www.zolochiv-rda.gov.ua
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Вигляд церкви з півночі в 1941 році.  Фото з www.ebay.de