Руда
Церква Різдва Пр. Богородиці 1833
Церква на карті.   Фото 27.11.2008.
Перша письмова згадка про парафію в Руді датована 1672 роком. В акті візитації церкви Різдва Пр. Богородиці в Руді, складеному 26 вересня 1740 року, зазначено, що вона перебувала в досить запущеному стані. Біля неї була дзвіниця з трьома дзвонами та цвинтар, огороджений плотом. У 1833 році в селі збудували нову дерев`яну церкву розміром 18 сажнів х 9 сажнів (сажень- міра довжини, приблизно 2 метри - моя прим.). У церкві була невелика бібліотека з тридцяти книг, а також зберігався документ з 1774 р. від Костянтина Виговського, який юридично підтверджував надання земель церкві.

Мабуть, церква була збудована не якісно, адже в анкеті 1901 року зазначено, що церква в Руді стара, валиться і не може вмістити всіх парафіян, яких тоді було 260 душ (для порівняння - в селі крім українців проживало 660 римо-католиків, 60 іудеїв). Покровителем церкви був Станіслав Хоєцький, куратор фонду ім. Петруських. Уродженець с. Руда Петро Пауш доводить, що могила гетьмана Івана Виговського знаходиться на цвинтарі біля місцевої церкви, де ще на початку ХХ століття була кам’яна плита з трирамним хрестом, на якому був напис кирилицею «Іван Виговський». Церква у користуванні громади УГКЦ.

Розташована в центрі села, біля дороги. Тризрубна безверха, латинізованого типу будівля складається з бабинця, ширшої нави і вужчого вівтаря, що орієнтований на південний захід. До вівтаря по осі прибудована рівноширока захристія. Північний вхід до бабинця та східний до нави захищені двосхилими дашками. Стіни по ремонті оббили пластиком, тільки вікна і двері залишилися дерев'яними. Вищий двосхилий дах нави вінчає ліхтар з маківкою. Також маківку влаштували на гребені даху бабинця. На північ від церкви знаходиться зведена у 1903 р. мурована(?) двоярусна дзвіниця.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Вид на іконостас.  Фото Назара Ланька, 3.05.2013 р.
Жидачівський
район
___

Львівська
область
___

ЙМОВІРНО, дзвіниця і церква в цьому селі у 1918 році.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор