Рівне
Церква Успіння Пр. Богородиці 1756
Церква на карті.   Фото 11.08.2015, Сергій Трохимець.
Дерев'яна Успенська церква вважається найстарішою серед збережених культових споруд Рівного. Зведена, ймовірно, на місці попередньої, на кам'яному фундаменті без жодного цвяха в 1756 році коштом парафіян. Того ж року освячена. Її називали "Омелянівською", адже стояла при дорозі, яка вела до с. Омеляна. Письмові згадки про церкву датовані 1798 і 1806 роками. Як передає народний переказ, в Успенській церкві молився і отримав благословення Іван Гонта, один з керівників національно-визвольного повстання у Правобережній Україні.

В бабинці святині зберігся "ланцюг підвалин моральних" - до нього у XVIII ст. приковували парафіян які провинилися перед громадою для того, щоб таким чином вони могли спокутувати свої гріхи і щоб іншим була наука. У 1960-х роках церква завдяки захисту людей вціліла перед знищенням представниками совєтської влади. Церкву і дзвіницю у 1979 році включили до переліку пам"яток архітектури національного значення. Внаслідок ремонтів та реставрацій церква всередині отримала сучасний вигляд, але зовні не змінилася. Церквою, якій 2006 року було 250 літ, користується УПЦ МП.

Розташована недалеко на північ від центру Рівного, серед забудови. Невеличка тризрубна одноверха церковця, в якій ширша нава має зрізані кути. Вівтар маленький, гранчастий в плані, до нього з обидвох сторін прибудували дерев'яні захристії. До вужчого бабинця по осі церкви прибудований присінок. Бічний вхід через присінок при південній стіні нави. Сучасний верх церкви, очевидно, не є оригінальним і збудований у ХХ ст. Іконостас з 1784 року, різьблений і золочений майстром з Петербурга. Стіни церкви розписані у 1880-х роках. На південний захід від церкви збереглася дерев'яна двоярусна дзвіниця.

ЛІТЕРАТУРА: Теодорович Н. И. Историко-статистическое описание церквей и приходов волынской епархии. Почаев, 1889. Т. 2.
Духовні обереги Рівного : інформаційно-краєзнавчий путівник /укладачі : Л. О. Грищук, І. В. Вольф, І. І. Котигорох. - Рівне, 2014. - 27 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Дзвіниця і церква.  Фото 11.08.2015, Сергій Трохимець.
Рівненський
район
___

Рівненська
область
___

З поштівки 1930-х років.  Фото з www.uarp.org.
Вигляд у 1974 році.  Фото з видання "Старі Храми Волині" О. Цинкаловський з www.uarp.org.
Вид на іконостас.  Фото 2013 р., В. Луц з каталогу "Дерев'яні церкви Рівненської області"
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор