Підгірці
Церква Зіслання Св. Духа 1824
Церква на карті.  Фото 3. 07. 2012
Існуюча дерев`яна церква зведена у 1824 р. Її покровителем до другої світової війни був місцевий землевласник доктор Юліян барон Бруніцький. В 1946 році парафію прийняв о. Василь Савхів, який з 1932 року був парохом церкви села Олексичі. Він у 1946 році прийняв православ’я, чим врятував храм від закриття, а себе – від репресій. В кінці серпня 1961 року радянська влада закрила церкву.

Парафіяни Підгорець були змушені ходити на Службу Божу до села Олексичі. 4 грудня 1988 року в храмі Святого Духа вперше за 27 років відбулася святкова Служба Божа, а офіційний дозвіл на відкриття церкви було дано на Великдень 1989 року. 5 серпня 1989 року парафіяни села своїми силами піднімали церкву, заливали фундамент і сходи. Також стелили підлогу і паркет, робили ширшими хори.

В березні-вересні 1990 року інтер’єр храму було оновлено художником Ярославом Сагайдаком з двома помічниками. Встановлено новий алюмінієвий хрест на центральній бані. У грудні 1989 року була добудована паламарка-сповідальниця. 24 травня 2010 року, відбулося святкування 200-річчя храму. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква в користуванні громади УГКЦ.

9 жовтня 2005 року відбулося посвячення каменя і хреста на місці будівництва нової церкви о. Орестом Кондеревичем, а 5 травня 2007 року о. Богдан Дмитрів урочисто поклав першу цеглу для зведення стін нового храму.

Дерев`яна церква розташована біля головної дороги, на підвищенні, частково оточена деревами. Тризрубна триверха будівля складається з трьох наближених до квадрату зрубів (нава ширша). До вівтаря з обидвох сторін прибудовані ризниці. Вони розривають піддашшя, яке оточує церкву і опирається на профільовані випусти вінців зрубів (з півдня додатково підтримують деревяні стовпи).

Стіни підопасання з відкритого зрубу, надопасання - шальовані вертикально дошками. До бабинця ведуть двері з півночі і заходу. Наву завершує четверик зі зрізаними кутами з двома заломами, вкритий наметовим верхом, увінчаний ліхтарем з маківкою. Вівтар і бабинець завершують пірамідальні верхи (над вівтарем вінчає ліхтар з маківкою), посаджені на четверики з одним заломом. На захід від церкви знаходиться деревяна квадратова в плані одноярусна дзвіниця, вкрита пірамідальним наметом.

ЛІТЕРАТУРА: Р. Сулик "Дерев'яне церковне будівництво на Стрийщині". Львів-Стрий 1993.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Стрийський
район
___

Львівська
область
___

1980-і роки. З "Памятники градостраительства и архитектуры Украинской ССР"
Іконостас. Фото з "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011 р.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор