Матків
Церква Прсв. Трійці 1899
Церква на карті.  Фото 21. 08. 2016, Олександр Бендерський.
Найдавніша згадка про церкву Зіслання Св. Духа в Маткові походить з дарчого запису на "Євангелії" львівського друку (1670 р.), яка зберігається тепер в матківській церкві Собору Пр. Богородиці / Св. Дмитра. У XVIII ст. окрема парохія при цій церкві користувалася грунтами, наданими їй Василем Матковським. Існуюча цвинтарна церква збудована у 1899 р. майстром Лукою Снігуром на місці давнішої, збудованої в 1770-х рр. Стояла зачиненою у 1949 - 1989 рр. Церква у користуванні громади УАПЦ.

Горішня церква знаходиться скраю села на сільському цвинтарі, на вершині пагорба. Невелика, компактна, струнка будівля модернізованого бойківського типу. Церква орієнтована вівтарем на схід. Складається з трьох квадратових зрубів (нава ширша). Всі три об'єми завершують верхи з одного восьмерика вкриті шоломовими банями з ліхтарями і маківками. Верх нави поставлений на невисокий четверик. З заходу до бабинця прилягає триарковий ганок (тепер перетворений в закриту веранду) - "автограф" майстра Луки Снігура.

До вівтаря з півдня прилягає невелика прямокутна ризниця, добудована в 1990-х рр. Оточує церкву широке піддашшя, оперте на профільовані випусти вінців зрубів. Над бабинцем містяться дзвони. Біля церкви могила священика: "Священноерей МАРКЕЛІЙ О. КУНОВСКІЙ скончался 4. апръля 1926. года. на 73. году жизни а 46. томъ г. священства. Въчная ему память. Твой есьмъ азъ спаси мя".

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Давніший вигляд церкви. Фото 1. 02. 2000 р., Pawel Pontek з www.klub-karpacki.org
Попередній вигляд.   Фото 24. 08. 2012, Ігор Пунда.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор