Летня
Церква Різдва Христового 1920
Церква на карті.   Фото 29.10.2009.
Попередня дерев`яна церква Летні походила з XVIII (чи навіть XVII) ст., ремонтувалася у 1827 р. Перед першою світовою війною добудували захристію. По воєнних знищеннях, завданих боєвими діями у першій світовій, збудована у 1920 р. нова дерев`яна церква, з використанням матеріалу старої. Після другої світової війни постійно діюча. 8.11.2007 оновлену зовні церкву освятили.

Храм збудований на просторій, рівній ділянці, поблизу вулиці, на правому березі р.Летнянки. На подвір`ї церкви запросто можна будувати ще один великий храм - місце все одно залишиться. Навколо церкви багато старих хрестів з каменю, неодноразово побілених. Я нарахував 13 одиниць + один постамент без хреста. Такий-собі міні музей під відкритим небом. Деякі з них, які раніше стояли в полі і були скинуті радянською владою, місцеві мешканці перенесли біля церкви. Серед хрестів височить сучасна стела з лабрадориту із зображеннями св. княгині Ольги та св. князя Володимира з датою " 988-1988 ", поставлена " з нагоди 1000-ліття хрещення Русі. Благослови Боже вдячних Тобі парафіян с.Летні ".

Тепер про церкву. Празник у ній святкують двічі: на св. ап. Петра і Павла і св. Дмитра. Будівля чимала за розміром, але за рахунок того, що не дуже висока, сприймається меншою. За конструкцією хрестова у плані, одноверха. Вівтар з обидвох сторін має прибудовані ризниці, причому південну ризницю, очевидно, видовжили під час одного з ремонтів у наш час (в порівнянні з фото 1992 р.). Дахи ризниць суміщені з піддяшшям, яке опоясує церкву. Крім головного входу в бабинець, існують додаткові в північному та південному п`ятигранних крилах нави. Над вхідними дверима піддашшя переходить в дах півкруглої форми, який (над головним входом) підтримують дерев`яні випусти.

До речі, у даній церкві я вперше за весь час поїздок побачив головний вхід у церкву захищений ролокасетом! Середхрестя нави, на світловому восьмерику накрите шоломовою банею з ліхтарем і маківкою. Чотири великих маківки на ліхтарях прикрашають гребені дахів бабинця, бічних крил нави та вівтаря. Місцевий мешканець розповів, що металізованою бляхою покрили дахи десь в 2007р., очевидно, у той час покрили металевими полосами стіни надопасання і восьмерика нави (чоловік згадав, що ці стіни планують оббити деревяною вагонкою). Зараз нею повністю оббиті стіни підопасання.

Фігурні випусти вінців зрубів обтесували сокирою, бо не давали якісно покрити вагонкою. На захід від церкви розташована дерев`яна триярусна дзвінниця, накрита наметовим дахом, до якої, на щастя, "євроремонт" (поки що) не дістався. Біля дверей дзвінниці припертий образ Пр.Богородиці намальований на дереві і обрамлений розмальованою художньою різьбою у вигляді двох гілок винограду. Інший образ з намальованим Ісусом з книгою в руці припертий до стіни церкви ліворуч входу в бабинець - його, як і інший зняли перед ремонтом.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Дрогобицький
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Биків
Бистриця
Бистриця-Гірська
Борислав (ц. св. Івана)
Борислав (ц. св. Миколи)
Борислав (ц. Покрова)
Брониця (ц. св. Василя)
Брониця (ц. св.арх.Михайла)
Верхні Гаї
Верхній Дорожів (ц. Вознесен.)
Верхній Дорожів (ц. св. Івана)
Верхній Дорожів (ц. Преобр.)
Верхній Дорожів (ц. св. Юрія)
Волоща
Воля Якубова
Вороблевичі
Глинне
Городківка
Грушів (ц. Пр. Богородиці)
Грушів (ц. Прсв. Тройці)
Далява
Добрівляни
Довге
Довге-Гірське (ц. Введення)
Довге-Гірське (ц. св.Миколи)
Долішній Лужок
Дрогобич (ц. Воздвиження)
Дрогобич (ц. св. Параскеви)
Дрогобич (ц. св. Юра)
Жданівка
Зади
Летня (ц. св. Євстахія)
Летня (ц. Різдва Христового)
Літиня
Майдан
Медвежа
Меденичі
Михайлевичі
Модричі
Мокряни
МонастирДережицький
Монастир-Лішнянський
Нагуєвичі
Нижні Гаї
Новошичі
Ортиничі
Підбуж
Підмонастирок
Попелі (горішня церква)
Попелі (долішня церква)
Почаєвичі
Рибник
Рихтичі
Ріпчиці
Селець
Смільна
Снятинка
Солонське
Станиля
Старе Село
Стебник-Солець
Сторона
Ступниця (ц. Покрова)
Ступниця (ц. св. Юрія)
Унятичі
Уріж (ц. Покрова)
Уріж (ц. Прсв. Тройці)
Ясениця-Сільна