Гринів
Церква Св. Юрія 1782
Церква на карті.  Фото 28. 09. 2016, Андрій Сенько.
Найдавніша згадка про церкву датується 1600 роком, а потім у акті візитації від 1764 року. В той час вже була дерев`яна церква св. Юрія. Існуюча церква збудована у 1782 році (можливо раніше) на терасі схилу, над селом. Біля входу до церкви побачите пам'ятну таблицю: "АНТІН АНГЕЛОВИЧ 14.04.1756 с.Гринів - 9.08.1814 м.Львів. Перший митрополит відновленої Галицької метрополії, єпископ Перемишльський і Холмський. Ініціатор заснування греко-католицьких парафій на Буковині".

Відомо, що у 1779 році парохом Гринова був батько Антіна (Антонія) Ангеловича. На південь від церкви, в оточенні старих каштанів, є могила з написом: "Здъсъ спочиває ФОМА КРАСИЦКЫЙ священникъ и Єго Дочъ ЕМИЛІЯ Въчная Имъ память!".Поблизу серед інших старих камяних хрестів на могилі таблиця: "о. ТЕОФІЛЬ ЗАДОРЕЦКИЙ парох Гринева *20/5 1836 - +3/2 1920 Вічная память!". Також відомо, що покровителем храму до 1939 р. був Альфред граф Потоцький з Ланцута.

Церква в селі діяла до початку 1960-х рр., а на відправи періодично приїжджали священники з містечка Бібрка. Наприкінці 1980-х років тодішня влада планувала пристосувати церкву під "кімнату дитячої вишивки та малюнку".

Оскільки церква розташована вище села, то дістатися до неї не так вже й легко. Крутий підйом головною вулицею, поворот ліворуч, ще трохи вгору і ви на місці. Будівля церкви тризрубна двоверха, пофарбована у класичний коричневий, має розмір 17,9 м. х 8,9 м. Симетричність храму порушили прибудовою до нави з півдня бічної каплиці. Вівтар з обох сторін має маленькі ризниці.

Церква оточена широким піддашшям, яке від бабинця плавно переходить у дах присінку. Стіни будівлі вертикально шальовані дошками з лиштвами. Над головним входом висить зображення св. арх. Михайла (раніше було зображення св.Юрія, тому тепер в церкві є два празника в році). Наву завершує низький світловий восьмерик, накритий банею з високим ліхтарем та маківкою.

На трисхилий дах вівтаря опирається основа восьмерика, який накриває невелика баня з ліхтарем. На північ від церкви, під кутом до неї, розташована триярусна дзвіниця розміром 3,8 м. х 3,8 м., нижній ярус якої частково відкритий і є сходи на другий ярус, а зі сходу прибудоване підсобне приміщення. Зі сходу від святині збудували муровану закритого типу каплицю.

ЛІТЕРАТУРА: В. Лаба "Історія села Гринів від найдавніших часів до 1939 року". Львів-1997. - 16 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Початок 1930-х років. З "Українські деревляні церкви", М. Драган
Пустомитівський
район
___

Львівська
область
___

Попередній вигляд.  Фото 24. 09. 2006
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор