Грімне
Церква Преображення Господнього 1777
Церква на карті.   Фото 14.10.2006.
Найдавніші згадки про місцеву церкву є в документах 1471 р. Існуюча церква збудована в 1777 р. на місці давнішої. На це вказує різьблений напис на надпоріжнику дверей до бабинця (переклад з "Інскрипції на дерев'яних церквах" В.Слободян): "Збудований дім Божий за священого ієрея Івана року Божого 1777 місяця травня 23". Під час одного з ремонтів добудована захристія з північної сторони вівтаря і частково нави, та присінок з заходу бабинця. Церква в користуванні громади УГКЦ. Пам'ятка архітектури національного значення.

Знаходиться на південній околиці села, вище по схилу від нового мурованого храму. Стара церква тризрубна, триверха, розмірами 20,0 м. х 10,7 м. По центрі розташований квадратовий зруб нави. Зі сходу до неї прилягає вівтар з прибудованими рівнодовгими ризницями, а з заходу - бабинець, до якого прибудований рівноширокий присінок. Піддашшя на приставних кронштейнах влаштоване при північній та південній стінах бабинця і нави, а також при східній вівтаря. Стіни церкви шальовані вертикально дошками і лиштвами.

Варто зауважити, що кути стін надопасання вівтаря і бабинця зрізані у верхній частині, що додає їм оригінального вигляду. В південній стіні нави є бічний вхід. Її завершує низький світловий восьмерик, вкритий наметовим верхом з ліхтарем і маківкою. Вівтар і бабинець мають аналогічне завершення, тільки менших розмірів. Триярусний різьблений і золочений іконостас походить з XIX ст. Стіни церкви вкриває олійний живопис XX ст. На південь від церкви, одна біля одної розташовані дві деревяні дзвіниці: стара, ще з 1777 року, частково пошкоджена пожежею 1980 року і новіша, двоярусна стовпова з 1990 року, розмірами 4,8 м. х 4,8 м., збудована майстром Іваном Рубахою з Кліцька. Стара церква не діюча - богослужіння проводяться в новому храмі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Городоцький
район
___

Львівська
область
___

1980-і рр.   Фото з "Памятники строительства и архитектуры Украинской ССР".
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор