Побужани
Церква Вознесіння Господнього 1777
Церква на карті.   Фото 21.10.2008.
До другої світової війни покровителями церкви були наслідники графа Людвика Бадені з міста Буська. Церква не діюча.

Розташована в центрі села на підвищенні, біля нової мурованої церкви. Тризрубна, триверха, побудована з соснових брусів на дубових підвалинах, які покладено на кам’яний фундамент. У плані складається з великого квадратного в плані центрального зрубу нави, меншого квадратового бабинця з заходу та п'ятибічного вівтаря зі сходу. По сторонах до вівтарного зрубу симетрично розташовані ризниці під трисхилими дахами, до західної стіни бабинця в 1970-х рр.. добудовано присінок, який потім розібрали.

Усі зруби накриті шоломовими банями на восьмериках. Домінуюча баня центрального зрубу завершена маківкою без ліхтаря, бічні бані маківок не мають. Нешироке піддашшя вздовж західного та центрального зрубів опирається на випусти вінців, а попри вівтарний зруб – на приставні кронштейни. Стіни підопасання з відкритого зрубу, а надопасання – вертикально шальовані дошками. Олійний стінопис 1950-х рр. у всіх об'ємах виконаний на доволі низькому професійному рівні. Іконостас (фото з www.busk.io.ua) чотириярусний, пірамідальної побудови, виконаний у пізньобароковому стилі в др. пол. XVIII ст.

На осі центрального входу на захід від церкви знаходиться деревяна квадратова в плані, двоярусна, під наметовим дахом, побудована з соснових брусів на дубових підвалинах дзвіниця, яка потребувала негайного ремонту. Поблизу дзвіниці збереглася могила Модеста Дембицького - греко-католицького пароха Побужан, який з 82-х років життя, 58 років віддав служінню Богу.

У 2008 році стара церква у Побужанах неочікувано стала популярною - засоби масової інформації повідомляли, що на недіючу церкву претендували двічі: спочатку в селі говорили про бізнесмена з Донецька який хотів придбати церкву собі на дачу, потім – про чиновників із Черкас, які просили передати церкву одній з тамтешніх громад, яка не мала своєї церкви. На загальних зборах громада Побужан вирішила нікому не продавати і не передавати своєї церкви.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Буський
район
___

Львівська
область
___

Вид на іконостас.    Фото з www.busk.io.ua.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор