Гребінці
Церква Св. Миколи 1889
Вигляд церкви до останнього ремонту.   Фото 2. 07. 2007.
Попередниця існуючої церкви користувалася привілеєм наданим королевичем Костянтином Собєським 25 червня 1712 р. для священика Якова Тарновського, була збудована коштом громади на місці давнішої у 1734 р. (за іншими даними - у 1781 р.). Відновлювалася у 1815 і 1835 рр. В 1889 р. замість неї побудовано існуючу дерев`яну церкву коштом парафіян з Гребенців та Надич. У користуванні громади УПЦ КП.

Церква розташована посеред села, біля дороги, на підвищенні. Це тризрубна триверха будівля. До ширшої нави від заходу прилягає вужчий бабинець, а зі сходу - вужчий гранчастий вівтар з прибудованими з обох сторін ризницями. Північна велика ризниця сучасна церкві, а південна менша прибудована пізніше.

Південний вхід до нави та західний до бабинця підкреслені ганками, вкритими двосхилими дахами. Церкву оточує піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів та приставлені кронштейни, перерване в місцях прилягання ганків та захристій. До північної стіни нави прибудоване невелике приміщення, сховане під піддашшям.

Стін підопасання були вертикально шальовані дошками, надопасання - дошками з лиштвами. Під час ремонту в 2011 р. зовні стіни оббили горбилем, вікна замінили на пластикові, а в 2010 р. усі дахи були перекриті блискучою бляхою. Рівновисокі стіни надопасання основних зрубів завершені світловими восьмериками, увінчаними шоломовими банями з ліхтарями та маківками.

В інтер'єрі знаходиться різьблений, золочений іконостас кінця ХІХ ст. До 2009 р. біля церкви стояла дерев'яна двоярусна дзвіниця, накрита пірамідальним дахом. У 1928 році (чи пізніше) громада придбала два нових дзвони на дзвіницю. Вони відлиті у Львові. У 2000 р. збудували нову муровану дзвіницю.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Церква на карті.  Фото 8. 04. 2019.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Вид з півдня.  Фото 8. 04. 2019.