Височанка
Церква Свв. Ап. Петра і Павла 1933
Тривалий час громада села Височанка не мала власної церкви, адже належала до парафіяльної церкви Св. Арх. Михайла в сусідньому селі Майдан. В 1933 р. сільська громада дістала дозвіл на будівництво церкви. Її фундатором був Ігнатій Закшевський, власник Височанки. До будівництва церкви долучилися і мешканці села. Дерево купили в селі Завій (сьогодні в Калуському районі). Роботою керували місцеві майстри Петро Петришин та Петро Костюк, дахи церкви покривали бляхою майстри з села Пасічна, іконостас і царські врата привезені з села Підгірки (тепер Калуського району). Освятили церкву в 1939 р.

Була зачинена в 1961 р. і перетворена на склад, а все майно вивезли до церкви в селі Майдан. Височанська церква була сильно понищена, тому в 1988 р. майстри зі села власними силами почали її ремонтувати. Після довгих років занепаду, 14.05.1989 р. у відновленій церкві провели перше богослужіння. У той час вона була православною, але вже в 1990 р. перейшла у власність греко-католиків. В інтер'єрі помальована майстрами з Івано-Франківська. Церквою користується громада УГКЦ.

Знаходиться при головній дорозі в центрі Височанки. Тризрубна одноверха будівля. До її квадратової в плані нави з північного сходу прилягає наближений до квадрату вівтар з прибудованими маленькими ризницями, а з південного заходу - бабинець. Оточує церкву широке піддашшя, яке опирається на випусти вінців зрубів. Під опасанням стіни з відкритих брусів зрубу, над опасанням - шальовані вертикально деревяною вагонкою. Над входом до бабинця піддашшя розриває двосхилий дашок. Також існує бічний вхід з південного сходу до нави.

Грушаста маківка на ліхтарі вінчають баню, яка вкриває світловий восьмерик нави. Гребені двосхилих дахів бабинця і вівтаря вінчають такої ж форми маківки. Деревяну квадратову в плані двоярусну дзвіницю, яка знаходиться на південь від церкви, збудували в 1991 р. Дзвін до неї купили в м. Борислав. На просторій території навколо церкви існують дві сучасні каплиці - деревяна і мурована.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Прикарпатського краю". Р. Процак, Івано-Франківськ, 2006.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Галицький
район
___

Івано-Франківська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор