Потік
Церква Перенесення Мощів Св. Миколи 1898
Найдавніша згадка про церкву походить з інвентаря Рогатинського староства 1616 р. Збережені документи не подають дати коли була збудована перша церква в селі. Але з акту візитації 1732 року випливає, що будівля зведена у 1722 р., постала не на новому місці, а там, де стояла попередня церква. Церква з 1722 р. простояла до 1898 р. У цьому році старанням тодішнього пароха Льва Залужного збудовано існуючий храм. Проект нової церкви розробив львівський архітектор Василь Нагірний.

Як відзначала газета "Діло" за 1898 р., це була його тринадцята деревяна будівля, зведена на той час. Церкву звели майстри-будівничі і теслі з Карпат. Готове оброблене смерекове дерево довозили потягами до Ходорова - найближчої на той час залізничної станції, а звідти возами, запряженими волами, доставляли його до села. На будову церкви збільшено територію за рахунок прилеглих до цвинтаря ерекційних грунтів. 9 грудня 1898 р. церква була завершена. У тому ж році встановлено новий іконостас.

Під час Першої світової війни церква була дещо пошкоджена. Один із дзвонів забрали австрійські війська, а решту вдалося переховати від російських військ. В кінці 1930-х рр. церкву пересвячено зі зміною храму на Перенесення мощів Святого Миколи. Після Другої світової війни підпорядкована Російській православній церкві не була зачиненою, але і не мала постійного пароха. Щойно у 1989 р. повернена Українській греко-католицькій церкві.

На початку 1990-х рр. здійснено відновлення храму - поновлено стінопис, позолоту іконостаса, встановлено при південних дверях у наві памяткову таблицю: "В церкві сіл Потік і Залип'я впродовж 25 років мав парафію священик, громадський діяч, в'язень ГУЛАГу, полум'яний борець за щасливу долю України Денис ТЕЛІЩУК 1885-1952". У 2000-му році розпочалося спорудження майстром з села Любша нової мурованої дзвіниці (на сьогодні повністю закінчено - моє доповнення). Церква в користуванні громади УГКЦ.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Храми Рогатинщини". Львів-2004. - 248 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Рогатинський
район
___

Івано-Франківська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор