Кам'яне
Церква Воздвиження Чесного Хреста 1898
Церква на карті.   Фото 21.01.2009.
Як подає www.biblioteka-zh.com.ua про місцеву церкву згадано на початку XVIII ст. Вона належала до парафії в сусідньому селі Піддністряни. Від 1870 до 1900 рр. священником був о. Іван Боднар. Саме з його ініціативи в 1898 р. в с.Чартория (історична назва села) за кошти парафіян збудували існуючу дерев`яну церкву. Організував збір коштів від села Йосафат Николин, керував будівництвом Микола Кука. Церкву збудовано на місці попередньої. Люди розповідали, що в час будівництва, під старим вівтарем знайшли глечик з монетами, який там же закопали. Різьблений іконостас був виготовлений на замовлення і привезений з Болгарії. У 1920-х рр. церкву оновлено: гонтові дахи перекрили червоною черепицею(?), подвір`я огородили парканом.

Перед приходом радянської армії два з чотирьох дзвонів з дзвіниці встигли закопати біля церкви - досі не можуть знайти. У 1933-1964 рр. священником у селі був о. Є. Тарнавський - племінник головнокомандувача УГА Мирона Тарнавського. У середині 1950-х рр. церкву закрили, церковні книги, окремі ікони передали до храму в с.Піддністряни (був постійно діючий), багато цінних речей забрали ніби до музею. Для богослужень церкву відкрили у 1988 р., а влітку 1998 р. парафіяни Кам`яного відзначили 100-ліття церкви і з цієї нагоди поставили біля неї фігуру Пр. Богородиці. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Розташовується при дорозі, біля школи, на схилі. Хрещата в плані одноверха будівля. По центрі квадратова в плані нава з прибудованими з півночі та півдня рівноширокими боковими раменами, а зі сходу та заходу відповідно прилягають рівноширокі вівтар та бабинець. До стін вівтаря з обидвох сторін прибудовані ризниці, до бабинця від заходу - вужчий ганок. Церква оточена широким піддашшям, опертим на випусти вінців зрубів.

Стіни під опасанням з відкритих брусів зрубу, над опасанням - шальовані вертикально дошками і лиштвами. Четверик нави завершує світловий восьмерик, вкритий наметовим верхом з ліхтарем та маківкою. Менші маківки на ліхтарях вінчають двосхилі дахи бокових рамен, вівтаря, бабинця і ганку. На захід від церкви розташована дерев`яна двоярусна квадратова в плані дзвіниця, накрита пірамідальним дахом.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Жидачівський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор