Поляниця
Церква Св. Дмитра 1850
Церква на карті.   Фото 7.02.2013.
Долинський
район
___

Івано-Франківська
область
___

Вигляд на початку 1930-х років. З "Дерев'яні Церкви в Україні" М. Колянківський — Торонто.
Існуюча дерев'яна церква зведена у 1850 році на місці попередньої дерев'яної. У ХІХ ст. була дочірньою до матірної церкви в сусідньому Тисові. Візитація відбулася у 1909 р. Згодом розбудована, після чого бабинець став удвічі довший і отримав ще один верх. Друге храмове свято на Стрітення Господнє. Пам'ятка архітектури місцевого значення. Церква у користуванні громади УГКЦ. Як пригадую, серед сотень побачених дерев'яних церков, мабуть, уперше зустрів церкву з чотирма повними верхами!

Видовжена в плані чотиризрубна(!) церква стоїть при дорозі посеред села, на підвищенні. До вівтаря, який орієнтований до північного сходу, з півночі прибудована квадратова ризниця. По сі церкви у південно західному напрямку до вівтаря прилягає ширша квадратова нава, до неї вужчий бабинець, який складається з двох частин - старої і новішої таких же розмірів.

Піддашшя, яке оточує будівлю, опирається на випусти вінців зрубів. Стіни під опасанням складаються з фарбованих брусів зрубів, над опасанням - оббиті бляхою. На стіні підопасання бабинця розміщене велике полотно з зображенням в'їзду Господнього до Єрусалиму.

Вікна у стінах бабинця є тільки з південної сторони. Наву завершує четверик з одним заломом, на який опирається восьмерик також з одним заломом, який вкритий наметовим восьмибічним верхом з ліхтарем і маківкою на вершині. Вівтар і бабинець мають однакові завершення - аналогічний наві верх, посаджений на восьмерик, який опирається на четверик з одним заломом.

На південь від церкви збереглася деревяна квадратова в плані триярусна дзвіниця (третій ярус восьмибічний), завершення якої аналогічно церкві. На прицерковній території побачите закритого типу муровану капличку і фігуру Пр. Богородиці під накриттям.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Прикарпатського краю". Р. Процак, Івано-Франківськ, 2006.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Вид на іконостас.  З "Сакральна Бойківщина. Історико-культурна спадщина. Частина 1". - 2012.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор