Демешківці
Церква Покрова Пр. Богородиці 1884
Перша церква в селі Демешківці з’явилася завдяки ченцям-кармелітам з монастиря селища Більшівці, які були найбільшими місцевими землевласниками. При їхній матеріальній підтримці в 1854 р. збудували деревяну церкву Покрови Пресвятої Богородиці. Незабаром вона згоріла, а коштів для будівництва нової церкви громада не мала. Цього разу монастир кармелітів нічим не міг допомогти. Проблема вирішилася несподіваним чином. У цей час громада села Тустань (село за декілька кілометрів на схід від міста Галича - моя прим.) вирішила збудувати нову церкву, а стару розібрати.

Довідавшись про це, жителі Демешківців купують стару церкву і в розібраному вигляді перевозять до села. Її зібрали місцеві майстри в 1884 р. Церква була філіальною до парафіяльної церкви в с. Ганнівці (до 1900 р.), і с. Німшин (до 1939 р.). В радянський час зачинена. Богослужіння відновлені, очевидно, в 1989 р. (на одній зі стін восьмерика є металева табличка з датою "1989"). Пам'ятка архітектури місцевого значення. Церква в користуванні громади УГКЦ. На схід від церкви триває будівництво нового мурованого храму.

Церква знаходиться в центрі села, при дорозі. Невелика приземиста тризрубна одноверха будівля. Складається з квадратової в плані нави, до якої зі сходу прилягає квадратовий вівтар з прибудованою при північній стіні ризницею, а з заходу - бабинець. Церкву оточує піддашшя, яке опирається на випусти вінців зрубів (їх оббили листами ДВП). Під опасанням стіни переважно шальовані вертикально дошками і лиштвами (прикрашені образами з вишитими рушниками), над опасанням - тільки дошками.

Про давність будови церкви може свідчити єдиний вхід до церкви з півдня у бабинець, а також відсутність вікон у стінах бабинця і вівтаря. Наву завершує низький сліпий восьмерик, вкритий наметовим верхом, який вінчає ліхтар з маківкою. Подібні ліхтарі з маківками влаштовані на краях гребенів трисхилих дахів бабинця і вівтаря. На південний захід від церкви збереглася деревяна двоярусна (перший ярус каркасний) дзвіниця, вкрита пірамідальним дахом.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Прикарпатського краю". Р. Процак, Івано-Франківськ, 2006. Інформація з відео сюжету ТРК "РАЙ".

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Галицький
район
___

Івано-Франківська
область
___

Вигляд церкви в 1989 році. Фото М. Жарких з www.dnistrove.narod.ru.
Поштівка середини 1910-х рр. Джерело: www.allegro.pl
Вигляд церкви її фасади і план у 2001 р. Фото www.info-library.com.ua.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор