Перша церква в Бані (стара назва поселення) заснована у XVI-XVII ст. Дерев'яна церква, яка збереглася сьогодні в цьому селі, зведена коштом і зусиллями громади і посвячена на Покрови Пр. Богородиці 1892 (1893) року.

За іншими даними церкву освятили на Зелені свята у 1887 році. Оскільки 2012 року святкували 120-ліття з часу освячення церкви, то приймають 1892 рік.

Церкву збудували на місці попередньої, яку, кажуть, продали "десь аж за село Микитинці" (сьогодні село Косівського району). Землю під будівництво офірував один з місцевих мешканців.

Місцеві талановиті майстри частково провели внутрішнє опорядження церкви. В радянський період гуцули не дозволили тодішній владі знищити святиню. З початку 1990-х років церква в користуванні громади УГКЦ.

Знаходиться посеред села, 140 м. на південь від дороги, на ділянці з пологим ухилом. Поруч є старий цвинтар. Церква зовні подібна до інших дерев'яних церков у районі.

Різниця така: ошальовані горбилем стіни під опасанням (як правило, стіни залишають з відкритого зрубу), присінок на осі церкви має гранчасту форму (зазвичай це прямокутна форма), а при південній стіні нави піддашшя видовжили, підперли його стовпами - і вийшла крита галерея.

Можна згадати про квіти і хрести з кольорової бляхи на стінах над опасанням церкви чи різьблені з дерева голови ангелів на перехресті випустів вінців зрубів.

Та найцікавіше, як на мене, не церква. Найбільше привертає увагу деревяна двоярусна дзвіниця вкрита гонтами. Добре, що вдалося її зберегти до сьогодні в оригінальному вигляді, бо навіть серед гір таке рідко зустрінеш.

Ну і як не згадати про ворота - справжі шедеври втілені руками місцевих майстрів. Особливо цікавою є писанка, в якій ворота у вигляді тризубу. Також привертає увагу головна брама, де побачите дзвони, фігури Пр. Богородиці, апостолів Петра і Павла - все виглядає досить ефектно...

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
Баня-Березів
© 2007  "Дерев'яні Церкви Західної України"
Церква Свв. Ап. Петра і Павла
1892
Фото 13. 07. 2014, Ігор Пунда.
Збережена дерев'яна дзвіниця. Фото 13. 07. 2014, Ігор Пунда.
Ворота по-гуцульськи. Фото 13. 07. 2014, Ігор Пунда.