Бартатів
Церква Св. Василя Великого 1889
Церква на карті.   Фото 6.10.2011.
Згідно документальних записів, до 1578 року село вже мало свою церкву. Перша церква, очевидно вже не існувала після спалення села татарськими нападниками. З плином часу село відродилося і церква була відбудована. Але восени 1648 року татари спалили Бартатів разом з церквою. В акті візитації парафії взимку 1741 року зазначено, що тут була дерев`яна церква св. Василія Великого. Вона була вкрита гонтом, а дзвінниця поруч неї - соломою. Парафіян було біля 20 родин.

10 квітня 1825 року після обіду саме в день Воскресіння Христового церква несподівано згоріла "з невстановленої причини". (Мабуть паламар забув при виході з церкви погасити якусь свічку - Василь Лаба). На попелищі було знайдено лише залізні речі. Вціліла від вогню на цвинтарі дзвінниця з 3 дзвонами. Розпорядженням консисторії від 26 травня 1825 року дзвінниця з 3 дзвонами була перетворена на парафіяльну каплицю і в ній був влаштований вівтар св.Василія Великого. У 1839 році каплиця була філіальною до оброшинської церкви. Тоді у Бартатові проживали 362 греко-католики, а в 1901 р. - 495 греко-католиків. Церква в користуванні громади УГКЦ.

Невелика церковця, яка, очевидно, була розбудована з каплиці, знаходиться у південній частині Бартатова, за пів кілометра від траси на Городок. Це видовжена у плані одноверха будівля. До вівтаря гранчастої форми з півночі прибудована ризниця. Рівноширокий наві бабинець зробили удвічі довшим від оригіналу, мабуть, щоб помістилося більше парафіян. До бабинця від заходу прибудували невеликий зашклений ганок, на багатосхилому даху якого влаштували ліхтар з маківкою. Подібне завершення крупнішого розміру вінчає гребінь на краю двосхилого даху бабинця.

Над навою є світловий восьмерик, стіни якого суцільно покриті бляхою, накритий банею з ліхтарем та маківкою. Стіни церкви-каплиці раніше були вертикально шальовані дошками. В кінці 2000-х рр., очевидно, зверху по дошках поклали дерев'яну вагонку. На південь від будівлі знаходиться дерев'яна двоярусна дзвіниця, накрита наметовим дахом. У її східній стіні є вільний вхід до середини. На другому ярусі можна побачити п'ять дзвонів різного розміру.

ЛІТЕРАТУРА: В. Лаба "Історія села Бартатів від найдавніших часів до 1939 року". Львів-2001. - 28 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Городоцький
район
___

Львівська
область
___

Вигляд церкви з південного сходу.   Датування фото невідоме. Фото з www.kresowiacy.com.
Вигляд церкви на початку ХХ ст.  Акварель Антіна Вариводи, середина 1930-х рр.
Вид на фрагмент іконостасу.  З "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011р.
Вигляд церкви до останнього ремонту зовні.   Фото 23.05.2007.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор