Домашів
Церква Воздвиження Чесного Хреста 1900
Церква на карті.   Фото 8.04.2010.
Вперше церква згадується у документах 1564-1565 рр. У 1638-1658 рр. в селі існував монастир, ліквідований у 1784 р. Попередня дерев'яна тризрубна одноверха церква походила з кінця XVII ст., в документах 1803 року згадується як аварійна. У 1900 р. збудовано існуючий дерев'яний храм, який в радянський час не був зачиненим.

Церкву поставили у не зовсім зручному для домашівчан місці - аж на західній околиці села, при дорозі до с.Діброва. Будівля знаходиться на просторій відкритій ділянці, там же бачив прожектори освітлення. На фото 1992 р. видно як навколо церкви росте стіна з дерев, а ще на стінах церкви висять багато зображень на релігійну тему. Тепер цього не побачите.

Вхід на церковне подвір'я через накриті ворота. Святиня досить велика, тризрубна, підвалини опираються на бетонний фундамент. Чималий вівтар гранчастої форми має з півночі та півдня прибудовані ризниці. Через розміри церкви та її класичну орієнтацію (вівтарем на схід, але й заходять на подвір'я також зі сходу) головний вхід у церкву для зручності зробили у північній стіні нави у вигляді зашкленого ганку.

А ось присінок з дверима, який традиційно прибудований до західної стіни бабинця у даному випадку служить додатковим виходом. Будівля оточена піддашшям, стіни під яким вертикально шальовані дошками, над ним - дошками з лиштвами. Кути стін підкреслені білим. Вікна церкви чомусь невеликих розмірів, по боках мають декоративні вставки, зверху - дашки.

Будівлю завершують три великі світлові восьмерики (над навою більший), стіни яких чимось оббиті (матеріал важко визначити). Восьмерики накриті банями з ліхтарями та маківками. Покриття дахів як і стін вимагає пофарбування. На захід від святині знаходиться дерев'яна двоярусна дзвіниця накрита пірамідальним дахом. Її нижній ярус оббудований по периметру, на верхньому закрили підсябиття.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Сокальський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор