Бунів
Церква Св. Параскеви 1676
В 1589 р. у Бунові вже існувала церква. Є також згадки про існування в селі монастиря. Ерекційний акт парафії надав польський король Зигмунд ІІІ у 1616 р. Існуюча дерев`яна церква збудована у 1676 р. В 1703 р. над бабинцем на емпорі збудовано церкву (каплицю) св. ап. Петра і Павла, оточену зовнішньою галереєю. Можливо, тоді добудована північна ризниця.

Церква реставрована у 1897 та 1934 рр. Після 1937 р. емпора перероблена у "П" - подібні хори. Тоді ж збудована з дощок південна ризниця. У церкві зберігся унікальний іконостас XVII ст. львівської художньої школи. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Розташовується в центрі села, при дорозі. Тризрубна, триверха, розмірами 15,9 м. х 8,6 м. Складається з квадратової в плані нави, до якої з заходу прилягає рівноширокий квадратовий бабинець, а зі сходу вужчий вівтар. До нього з обидвох сторін прибудовані ризниці. З півночі і півдня нава розширена вужчими, короткими прибудовами.

Церкву оточує піддашшя, яке при східній стіні вівтаря і західній бабинця переходить в опасання на деревяних стовпах. До ремонту в кінці 2000-х рр. стіни церкви були оббиті пластиком, потім його замінили вузькими деревяними планками, які імітують гонти. Наву завершує низький світловий восьмерик, вкритий шоломовою банею увінчаною маківкою.

Трисхилі дахи над вівтарем і бабинцем завершують менші восьмерики з накриттям як над навою. На захід від церкви розташована дерев'яна, двоярусна, надбрамна, оборонного типу дзвіниця, розмірами 4,0 м. х 4,0 м.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
Р. Кураш, В.Слободян, І.Чорновол "Каталог пам'яток історії та культури Яворівського району Львівської обл.". Дрогобич-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Вигляд до ремонту.  Фото 14. 03. 2007
Яворівський
район
___

Львівська
область
___

Початок ХХ ст.  Фото з www.fototeka.ihs.uj.edu.pl
Перед дзвіницею. Початок ХХ ст.  Фото з www.fototeka.ihs.uj.edu.pl
Іконостас.  Фото 30. 01. 2010, автор - Сергій, з www.encyclosights.com
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор