Зарайське
Церква Різдва Пр. Богородиці 1634
Церква на карті.  Фото 23. 07. 2007
Дерев`яна церква стоїть при сільській дорозі. Відомо, що у 1565 р. в селі вже існувала церква. У 1634 р. збудована існуюча дерев`яна, тризрубна, одноверха будівля, завершена наметовим пірамідальним верхом. Ремонтована у 1850 р. В 1930-х рр. гонтові покриття замінили на цинковану бляху. Поряд розташована дерев`яна квадратова в плані, стовпова дзвіниця з 1850 р. З 1957 по 1989 р. церква стояла нечинною. Пам'ятка архітектури національного значення.

Дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці в Зарайському має (або мала) збережений в її інтер’єрі різьблений чотирьохярусний іконостас. Створений він в кінці ХVІІ ст. майстрами з найбільш популярного тоді в Перемиській єпархії художнього осередку, що був у Судовій Вишні. За попередніми обстеженнями, очевидно малярство цього іконостасу виконав популярний тоді в краї іконописець Іван Медицький, котрий проживав у м. Самборі.

На жаль у даний час іконопис є грубо перемальований у більш пізніші часи під час чергових поновлень і потребує довготривалих реставраційних робіт по усуненню пізніших замалювань, що не мають жодної мистецької цінності. Архітектурні форми різьбленого і позолоченого декору цього іконостасу є теж самобутніми не лише в контексті європейської культури але і безпосередньо в мистецтві України.

Особливо уваги тут заслуговує пластика мистецько вишуканих форм царських врат в роботі над котрими найбільш традиційно виявлявся талант давніх різьбярів. Так само мистецько цінними у середині церкві є і інші збережені ікони та вівтарики XVIII - ХІХ ст.

Як видно з фото у с.Зарайське дерев`яна церква має не зовсім райський вигляд: її хрести схожі на розвернуті вітром флюгери, а бляшане покриття дахів добряче роз`їла іржа. Мешканцям села такий антикваріат не потрібен, тому і кинули його напризволяще. Сьогодні престижно мати просторий мурований храм навіть у невеличкому селі. На рівні районної влади були пропозиції перевезти церкву у Дрогобич як музейний експонат, але громада Зарайська не дозволила, бо планує облаштувати церкву-музей на місці.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Самбірський
район
___

Львівська
область
___

1980-і роки. З "Памятники градо-строительства и архитектуры Украинской ССР. Том 3"
Вид на іконостас.  Фото 2012 р., Андрій Маліцький, Інститут Геодезії, НУЛП.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор