Ясениця-Сільна
Церква Різдва Пр. Богородиці 1937
Церква на карті.   Фото 1.12.2009.
Відомо, що у 1507 р. в селі вже існувала церква, а у XVIII ст. їх було вже дві - матірна горішня і дочірня долішня, обидві Різдва Пр.Богородиці. Дочірня, зведена у 1809 р., стояла до початку XX ст., потім її продали. Матірна триверха, збудована у 1864 р. на місці давнішої з 1818 р., була знищена у першу світову війну. Деякий час відправи відбувалися у дерев`яній каплиці. У 1937 р. постала існуюча дерев`яна церква за проектом дрогобицького архітекта Льва Шелевича. З середини 1950-х рр. до 1989 р. стояла зачиненою.

Церква збудована у центрі Ясениці, на підвищеному правому березі потоку, щільно оточена цвинтаром. Церква безперечно велика за розмірами, на кам`яному фундаменті, хрестова у плані, одноверха. Вівтар має дві прибудовані ризниці, однакові з вигляду. Їх верхня частина видається надбудованою над піддашшям, яке опоясує храм. Навколо бабинця піддашшя переходить в широке опасання на дерев`яних стовпах і виразний елемент святині. Крім головного входу, який підкреслюють два великі образи, існує бічний у західній стіні південного крила нави. Усі об`єми церкви характеризує спільна у плані риса: в нижній частині вони прямокутні чи квадратні, у верхній стають п`ятибічними завдяки конструктивному переходу на кутах.

Середхрестя нави з четверика переходить у великий світловий восьмерик, накритий шатровим дахом, який вінчає двоярусний ліхтар з маківкою. Зовнішній ремонт церкви провели з розмахом - від оригінальної будівлі залишилися, мабуть, тільки фігурні випусти вінців зрубу. Як бачите, дерев`яною вагонкою оббили стіни підопасання. Проте, найбільша помилка "євроремонту" знаходиться на стінах вище піддашшя. Підніміть голову і ви побачите цілком прогнозовану картину: сонячні промені, які відбиває металізована (дзеркальна) бляха, фокусуються на стінах покритих пластиковою вагонкою.

Як результат - в багатьох місцях пластик жахливо деформувався і навіть змінив колір, тому вигляд церкви зовні не назвеш приємним. Чи будуть знімати штучне покриття зі стін - не знаю. На південь від святині розташована велика дерев`яна триярусна дзвінниця, нижній ярус якої відкритий, на верхньому є підсябиття, накрита пірамідальним дахом. Оскільки двері були відчинені, то вдалося побачити кострукцію дзвінниці з середини. Взагалі, дзвінниця зовнішнім оригінальним виглядом контрастує з відремонтованою церквою. Праворуч вхідних сходів до храму збудували маленьку криничку, очевидно, для освячення води.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Дрогобицький
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Биків
Бистриця
Бистриця-Гірська
Борислав (ц. св. Івана)
Борислав (ц. св. Миколи)
Борислав (ц. Покрова)
Брониця (ц. св. Василя)
Брониця (ц. св.арх.Михайла)
Верхні Гаї
Верхній Дорожів (ц. Вознесен.)
Верхній Дорожів (ц. св. Івана)
Верхній Дорожів (ц. Преобр.)
Верхній Дорожів (ц. св. Юрія)
Волоща
Воля Якубова
Вороблевичі
Глинне
Городківка
Грушів (ц. Пр. Богородиці)
Грушів (ц. Прсв. Тройці)
Далява
Добрівляни
Довге
Довге-Гірське (ц. Введення)
Довге-Гірське (ц. св.Миколи)
Долішній Лужок
Дрогобич (ц. Воздвиження)
Дрогобич (ц. св. Параскеви)
Дрогобич (ц. св. Юра)
Жданівка
Зади
Летня (ц. св. Євстахія)
Летня (ц. Різдва Христового)
Літиня
Майдан
Медвежа
Меденичі
Михайлевичі
Модричі
Мокряни
МонастирДережицький
Монастир-Лішнянський
Нагуєвичі
Нижні Гаї
Новошичі
Ортиничі
Підбуж
Підмонастирок
Попелі (горішня церква)
Попелі (долішня церква)
Почаєвичі
Рибник
Рихтичі
Ріпчиці
Селець
Смільна
Снятинка
Солонське
Станиля
Старе Село
Стебник-Солець
Сторона
Ступниця (ц. Покрова)
Ступниця (ц. св. Юрія)
Унятичі
Уріж (ц. Покрова)
Уріж (ц. Прсв. Тройці)
Ясениця-Сільна