Викоти
Церква Зіслання Св. Духа 1671
Церква на карті.  Фото 9. 08. 2012
Дерев`яна церква - пам'ятка архітектури національного значення, стоїть неподалік дороги, на південній околиці села. Найдавніші відомості про церкву Зіслання Святого Духа зустрічаються в документах 1507 р. Існуюча дерев`яна будівля зведена у 1671 р., як свідчить напис на одвірку. Церква була православною до 1691 року, коли Перемисько - Самбірська - Саніцька єпархія змушена була перейти на унію, прийняту майже 100 років тому у Бресті.

В той час село належало панам Оріховським. У 1694 р. церква отримала ерекційну грамоту від Михайла Хлопицького, скарбника землі Жидачівської. 1784 року святиня перенесена з іншої частини села на теперішнє місце. Влітку 2007 року при ремонтних роботах на церкві було знайдено таблицю з надписом (старослов'янською) "Дністер", на якій зображено герб Галицького князівства, зелений лев на синьому фоні, який сперся на скелю із короною Архангела Михаїла. Таблиця на церкві може означати, що в селі була філія страхової компанії, або скоріше за все, будівля була застрахована.

Тризрубна будівля розміром 18,2 м. х 8,6 м., накрита великою, шоломоподібною банею, яка завершується глухим ліхтарем з маківкою. Відразу видно добудови до оригінальної конструкції храму, адже церква реставрувалася в другій пол. XIXст.: до вівтаря прибудували ризницю аж з двома дверима, а бабинець розширили на захід і південь.

З північної та південної сторін будівлю оточує широке опасання, що спирається на стовпи. Над вхідними дверима, можна побачити фігурку голуба, вирізьбленого з дерева. Голуб, як відомо, у християнстві символізує Святого Духа. Дзвіниця XVII ст. розміром 4,0 м. х 4,0 м. на другому ярусі має підсябиття.  Поруч розташований цвинтар.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Самбірський
район
___

Львівська
область
___

Церква і дзвіниця.  Фото 16. 01. 2007
Початок ХХ ст.  Фото з www.fototeka.ihs.uj.edu.pl
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор