Волиця
Церква Преображення Господнього 1774
Церква на карті.   Фото 23.09.2010.
На Сокальщині виявляється є два села "Волиця" - одне біля м. Великі Мости, інше велике на схід від м.Червоноград. Зараз мова про останнє з них.

Вперше місцева церква згадується в документах 1578 р. Існуюча дерев'яна церква збудована за чотири роки і освячена у 1778 р. Церква у 1916-1962 рр. була дочірньою до парафіяльної церкви в с. Зубків. По другій світовій війні весь час була чинною на парафії чотирьох сіл — Волиці, Комарева, Зубкова та Переспи.

Церква розташована у південній частині Волиці, поблизу житлових будинків, на лівому березі р. Білий Стік. Відразу впадає у вічі, що простора ділянка, яку раніше оточували високі дерева, від заходу обмежена муром. Будівля з соснових брусів, тризрубна, видовжена, "Г"-подібна у плані, на бетонному фундаменті. Збоку виглядає доволі приземистою.

Незвичність у плануванні створює прибудована у 1980-х рр. з південної сторони вівтаря каплиця чималих розмірів, прямокутної форми. З північної сторони вівтар має захристію, а бабинець від заходу - рівноширокий присінок, які прибудовані до церкви у кінці XIX - на початку XX ст. Будівлю оточує широке піддашшя. Стіни церкви вертикально шальовані дошками і дошками з лиштвами.

Наву завершує дуже низький світловий восьмерик, накритий шоломовою банею з ліхтарем і маківкою. Напроти південної стіни бабинця розташована простора дерев'яна каплиця закритого типу, стіни якої по периметру засклені. Також на подвір'ї бачив невелику дерев'яну проповідницю.

У 1905 р. на захід від церкви зведено муровану надбрамну дзвіницю. На ній колись висіло сім дзвонів. Найбільший мав ім'я "Михайло". Він був найгучніший, його голос досягав людського вуха за 20 км. Дзвін "Михайло" сповіщав усе село в разі пожежі чи іншого нещастя. Мав він незвичайну історію. На початку Першої світової війни, 1914 року австрійська військова влада наказала зняти й заховати "Михайла".

У 1922 році його знайшли. З такої нагоди в селі влаштували велике свято й урочисто привітали улюблений дзвін. Повернення "Михайла" супроводжували д-р. Теодор Вергун і сокальський декан о. Іван Волосянський. А з приходом більшовиків дзвони пограбовано.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Сокальський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор