Вербляни
Церква Різдва Пр. Богородиці 1865
Церква на карті.  Фото весною 2011 року, Сергій Пісоцький.
Вперше церква у Верблянах (ще є Вербляни на Бужчині) згадується в документах від 1515 року. У 1688 році парафія отримала ерекційну грамоту від короля Яна III Собєського. Стара дерев`яна триверха церква, збудована в середині XVI ст. простояла до середини XIX ст. У 1865 році (так вирізьблено на надпоріжнику західних дверей) на її місці збудована теперішня церква.

Звели її ті ж майстри, що й дерев`яну церкву в селі Старичі, Яворівського р-ну. Через три роки іконостас розмалював художник Антін Яблоновський. З 1961 по 1989 роки церква стояла зачиненою. Церква в користуванні громади УГКЦ.

Розташовується на рівній ділянці у східній частині села, за 130 м. на захід від дороги Яворів - Рава-Руська. Велика тризрубна триверха будівля. Складається з трьох наближених в плані до квадрату зрубів (зруб нави ширший), розташованих по осі схід-захід. До вівтаря з обидвох сторін прибудовані ризниці вкриті трисхилими дахами.

Над входом до бабинця влаштований двосхилий дах на чотирьох деревяних стовпах. Бічний вхід, над яким на деревяних опорах встановили менший двосхилий дашок, розташований в південній стіні нави. Церкву оточує піддашшя на випустах вінців зрубів. На стінах підопасання висять 14 образів, які символізують стації Хресної Дороги. Стіни шальовані деревяною вагонкою "під ромб".

Церкву завершують три світлові восьмерики (над навою більший), вкриті низькими банями, які вінчають ліхтарі (над навою світловий) з маківками. В кінці 2000-х рр. всі дахи помальовані в темний колір. На північ від церкви розташована дерев'яна триярусна з підсябиттям у третьому ярусі квадратова дзвіниця, вкрита пірамідальним верхом.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
Р. Кураш, В.Слободян, І.Чорновол "Каталог пам'яток історії та культури Яворівського району Львівської обл.". Дрогобич-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Яворівський
район
___

Львівська
область
___

Церква до ремонту.  Фото 31. 03. 2008.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Вид на іконостас церкви.  Фото 2013 р., з www.hlynyany.org.