Іконостас. Фото 2004 р., В.Ольхом'як, з "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району", В.Слободян
Вигляд до ремонту. Фото 26. 07. 2007
Вигляд у 1930-х роках. З "Українські деревляні церкви" М. Драган
Згідно з традицією, за часів князя Лева Даниловича тут (в місті Солі) оселилися монахи і заснували монастир. Посвячена монастирська церква, ймовірно, Св. Параскеві. Василиянський монастир Св. Параскеви в Старій Солі проіснував до першої половини XVI ст.

Монастирську церкву Св. Параскеви окремим привілеєм 1543 року Зигмунд І Старий перетворив на парохійну, надавши їй у користування певні грунти.

Згадане в люстрації Руського воєводства  1565 - 1566(?) років Нижнє передмістя Старої Солі й церква на ньому, ймовірно, терени на південь від Ринкової площі з церквою Воскресення Господнього.

Не назване передмістя, зване Вищим, - на північ від Ринкової площі, а церква на нім Св. Параскеви. Ці дві передміські старосільські церкви згадані і в податковому реєстрі 1589 року.

Варто зазначити, що у всіх податкових реєстрах XVI ст. місто згадане під назвою Сіль, а прикметник Стара з'являється лише у другій половині XVII ст. Час постання теперішньої церкви історик Михайло Драган визначає XVII ст. Проте в історичній та краєзнавчій літературі побутує дата 1440 рік, що відноситься, можливо, до часу зведення попередньої церкви.

1600 року при церквах Св. Параскеви і Воскресення Господнього засноване братство. Також при церквах в Старій Солі існував осередок книгописання. На жаль, не збереглося описів церкви з XVI - XVIII ст.

У XVIII ст. над бабинцем влаштували емпору з аркадовою галереєю, а верх нави і вівтаря переробили. Тоді ж у церкві був встановлений бічний вівтар св. Миколи.

Найдавніший збережений опис церкви походить щойно з інвентаря 1833 року. У 1830-х роках провели відновлення церкви - підвели мурований фундамент з криптою, добудували захристію та поновили гонтове покриття.

Про це описано в інвентарі 1848 року. Під час ремонтів 1915, 1950 та 1980 років замінили послідовно гонтове покриття стін надопасань та верхів на цинковану бляху.

В радянський період церква діюча. У 1990 році під час ремонту стіни оббили всередині дерево-волоконними плитами і картоном, а наву і вівтар перекрили посередині  залому пласкими стелями.

2004 року розібрали північну ризницю, зрізали випусти і вивели новий фундамент  під ризницю та вимурували її. 10 листопада 2010 року реставровану церкву освятив владика Юліян Вороновський.

Ідея відновлення храму належала вихідцю зі Старої Солі Андрію Басарабу, який забезпечив кошти, а нагляд за роботами здійснював парох о. Василь Пукій.

Під час реставрації очистили та відполірували стіни храму зсередини та вкрили воском за давньою технологією. Усунули трухляві частини конструкцій храму і замінили на нові. Поруч з церквою розташована дерев'яна дзвіниця XVII ст.

ЛІТЕРАТУРА: Слободян В. "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району". - Львів: Камула.-2015. - 424 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
Стара Сіль
© 2007  "Дерев'яні Церкви Західної України"
Церква Св. Параскеви
XVII ст.
Фото 26. 11. 2011