Солонське
Церква Свв. Костянтина і Олени 1876
Церква на карті.   Фото 24.10.2009.
Церква в с.Солонське стоїть на схилі, оточена високими деревами, праворуч (якщо рухатися зі сторони Меденич) і неподалік дороги Дрогобич-Меденичі. Перші згадки про місцеву святиню походять з 1507 р. Легенда розповідає, що на місці ставу в лісі коло села стояла церква і біля неї корчма. Одного разу на Великдень люди, замість іти до церкви, пішли до корчми.

І сталося так, що корчма і церква завалилися і на їх місці виник став. Попередня дерев`яна церква походила з кінця XVII ст. У 1876 р. (за шематизмами - 1872, 1877 чи 1887 р., а на хресті над навою є дата "1874") збудована існуюча дерев`яна церква, яка з 1963 по 1989 р. була зачинена і використовувалася на шкільний музей.

Місцерозташування святині вдале, адже вона стоїть над селом. Будівля орієнтована вівтарем з північного сходу на південний захід. Тризрубна, незначно видовжена у плані, безверха. До вівтаря з обидвох сторін прибудовані ризниці (зі сторони подвір`я більша). Бабинець збільшили, очевидно, за рахунок присінку, розбудовою вздовж осі. Прибудова бабинця має двоє дверей (діючі з південної сторони), другий ярус, накрита двосхилим дахом. На її стінах з обидвох боків продовжили піддашшя, яке оточує церкву з трьох сторін, а поверхні стін повністю зашалювали дошками.

Таке покриття контрастує зі старою частиною бабинця, у якій стіни підопасання складаються з відкритих брусів зрубу, надопасанням - вертикально шальовані дошками з лиштвами. Таким же чином покриті стіни нави та вівтаря. Стіни північної, меншої ризниці також складаються з відкритих брусів зрубу, а в іншої ризниці стіни горизонтально шальовані дошками. Крім вхідних дверей до бабинця зі сторони подвір`я також існують двері до нави. Біля обидвох дверей, на стінах, висять ідентичні розп`яття. Також на південній стіні бабинця кидаються у вічі чимало прикріплених вішаків для одягу.

Об`єми будівлі накриті двосхилими дахами (над навою дещо вищий, на його гребені - ліхтар з маківкою). На південь від святині розташована дерев`яна одноярусна дзвінниця (стіни якої мають нахил до середини), накрита наметовим дахом. На іншій стороні дороги, вище по схилу стоїть новий мурований храм. Не знаю, чи він діючий, чи відправляють богослуження в старій церкві.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Дрогобицький
район
___

Львівська
область
___

Вид на іконостас.  Фото 20.05.2013, А. Котлярчук
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Биків
Бистриця
Бистриця-Гірська
Борислав (ц. св. Івана)
Борислав (ц. св. Миколи)
Борислав (ц. Покрова)
Брониця (ц. св. Василя)
Брониця (ц. св.арх.Михайла)
Верхні Гаї
Верхній Дорожів (ц. Вознесен.)
Верхній Дорожів (ц. св. Івана)
Верхній Дорожів (ц. Преобр.)
Верхній Дорожів (ц. св. Юрія)
Волоща
Воля Якубова
Вороблевичі
Глинне
Городківка
Грушів (ц. Пр. Богородиці)
Грушів (ц. Прсв. Тройці)
Далява
Добрівляни
Довге
Довге-Гірське (ц. Введення)
Довге-Гірське (ц. св.Миколи)
Долішній Лужок
Дрогобич (ц. Воздвиження)
Дрогобич (ц. св. Параскеви)
Дрогобич (ц. св. Юра)
Жданівка
Зади
Летня (ц. св. Євстахія)
Летня (ц. Різдва Христового)
Літиня
Майдан
Медвежа
Меденичі
Михайлевичі
Модричі
Мокряни
МонастирДережицький
Монастир-Лішнянський
Нагуєвичі
Нижні Гаї
Новошичі
Ортиничі
Підбуж
Підмонастирок
Попелі (горішня церква)
Попелі (долішня церква)
Почаєвичі
Рибник
Рихтичі
Ріпчиці
Селець
Смільна
Снятинка
Солонське
Станиля
Старе Село
Стебник-Солець
Сторона
Ступниця (ц. Покрова)
Ступниця (ц. св. Юрія)
Унятичі
Уріж (ц. Покрова)
Уріж (ц. Прсв. Тройці)
Ясениця-Сільна