Соколя
Церква Св. Арх. Михайла сер. ХХ ст.
Церква на карті.  Фото 28. 03. 2008
Я побачив дерев`яну церкву в центрі села і біля неї закінчується асфальтоване покриття, яке веде з Арламової Волі. Відомо, що місцевий парафіяльний храм існував вже у 1507 році. Попередня дерев`яна церква, яка походила з 1789 року, згоріла в кінці першої світової війни. У міжвоєнний період богослуження в Соколі відбувалися в дерев`яній каплиці, яка згоріла у 1939 році.

Існуюча сьогодні дерев`яна п`ятизрубна триверха церква збудована під час другої світової війни і є наймолодшою за віком. По другій світовій війні храм належав російській православній церкві, тепер - УАПЦерква. Так ось, коли вперше бачиш соколівську церкву, складається враження, що ти десь у Волинській області або святиню невідома сила перенесла з тих країв і немов випадково кинула у це село, навколишній ландшафт якого дуже нагадує Полісся.

Я вже не звертаю уваги на зовсім не місцевий блакитний колір довгої і приземистої церкви, а дивлюся на її форми. В основі плану вона має хрест, кути рамен якого заповнені невеликими прибудовами під односхилими дахами. Будівля має троє вхідних дверей плюс ще двоє належать ризницям, які прибудовані до вівтаря. З півночі та півдня кількість вікон нижнього ярусу, виявляється, не однакова: біля вхідних дверей з півночі замість одного вікна встановили образ за склом.

А ось на другому ярусі віконні отвори круглої форми вдало помякшують строгі форми храму. Восьмерик нави накритий банею з ліхтарем і маківкою. Трисхилі дахи вівтаря і бабинця завершують четверики з восьмибічними ліхтарями і маківками, але меншого розміру, а найменші вінчають двосхилі дахи бокових рамен. Вище церкви, на краю цвинтара стоїть дерев`яна дзвінниця.

Вона відповідає своїй назві через те, що завершена маківкою з хрестом, а всередині висять дзвони. Якщо перше і друге забрати, то перед нами - альтанка. На церковному подвір`ї не можна не звернути уваги на великий хрест з розп`яттям, який прикрасили штучним вінком з соснових гілок і троянд.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Мостиський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор