Нижнє
Церква Свв. Апостолів Петра і Павла 1870
Перша церква мусила постати перед 1564 р., бо у цьому році, 31 липня, король Сигізмунд Август підтвердив права священика Гриця на володіння парохіями Висоцько Нижнє і Ботелька. Існуюча деревяна церква збудована у 1870 р. Стояла зачиненою з 1961 по 1989 р. Церква неодноразово ремонтувалася.

Під час ремонтів добудовано захристії по обидві сторони вівтаря (північна захристія - давніша), а під час останнього самочинного ремонту, проведеного у 2002-2003 рр., добудовано великий безфоремний присінок до західної стіни бабинця та покрито стіни пластмасовою вагонкою, що перетворило цінну памятку на утилітарну споруду споживацької псевдокультури. Церква переосвячена на Св. ап. Петра і Павла (попередня назва Собору Пр.Богородиці - моє доповнення). Церква у користуванні громади УПЦ КП.

Розташовується посеред села при дорозі, під горою з сільським цвинтарем на її схилі. Попередня церква стояла вище на схилі. Тризрубна, триверха, бойківського типу будівля. Квадратові зруби (нава - ширша) розташовані по осі схід-захід. Наву вінчає пірамідальний наметовий верх з трьома заломами, вівтар - такий же з двома заломами, а над бабинцем здіймається стовповий верх дзвіниці, вкритий наметовим дахом. (По ремонті всі верхи вінчають сліпі ліхтарі з маківками, дахи покриті металізованою бляхою - моє доповнення).

Раніше верхи вінчали маківки з кованими хрестами на підхрестових яблуках. Оперізує церкву піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів. З півночі під піддашшям влаштовано закриті загати для зберігання різного церковного інвентаря. В церкві зберігся різьблений, золочений чотириярусний іконостас лучкової побудови з 1771 р. зі старої церкви. Стіни всередині помальовані у 1974 р. художником Ярославом Цибульком. На територію церкви ведуть ворота з двох деревяних стовпів, вкритих двосхилим дашком.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор