Межиріччя
Церква Св. Василя Великого 1887
Церква на карті.   Фото 2016 р., з www.neo7777vitaha.livejournal.com.
Перші згадки про місцеву церкву походять з 1564-1565 рр. У візитації 1749 р. описується невелика дерев'яна будівля. На її місці у 1886 р. розпочато, а наступного року завершено будівництво нової дерев'яної церкви на мурованому фундаменті майстром Григорієм Герасимовичем з Безуєва. В 1972-1989 рр. стояла зачиненою і використовувалася на колгоспний склад. Зовні ремонт провели в першій половині 2010-х рр.

Святиня розташована у північній частині Межиріччя, поблизу житлових будинків і соснового лісу, на просторій ділянці. Церква велика за розмірами, адже село не мале, тризрубна, триверха. Вівтар гранчастої форми має з обидвох сторін прибудовані ризниці, дахи яких суміщені з піддяшшям, що оточує церкву. До бабинця від заходу прибудований рівноширокий присінок на три входи, над центральними дверима є образ покровителя церкви.

Присінок зовні повністю оновлений. Стіни церкви під опасанням були вертикально шальовані дошками, над опасанням - дошками з лиштвами (тепер суцільно оббиті фальшбрусом). Очевидно, під час одного з ремонтів усі вікна святині (за винятком у ризницях) замінили на нові. Здалеку виглядають як дерев'яні, проте це може бути пластик ламінований під дерево. Також видно, що на західній стіні бабинця прикріпили блок сигналізації (невелика коробка біло-червоного кольору).

Святиню завершують три світлові восьмерики (над навою, звичайно, більший) стіни яких оббили бляхою (на поч. 1990-х були шальовані деревом), накриті високими банями з ліхтарями (над навою - був світловий) і маківками (повністю замінені новими). Під час обходу церкви я зауважив, що вікно у східній стіні восьмерика над вівтарем зміщено донизу. Припускаю, що це вікно не є оригінальним. Як часто буває біля дерев'яних церков на Сокальщині, дерев'яна дзвіниця відсутня.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Сокальський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
До ремонту.  Фото 22. 02. 2010.