Кологори
Церква Св. Варвари 1927
Церква на карті.   Фото 21.03.2008.
Відомо, що першу церкву в Кологорах вирішили побудувати на початку 1600-х рр. Наступна письмова згадка про місцевий храм Вознесіння Господнього датована 1742 роком. У цей час будівля перебувала в аварійному стані, тому цього ж року збудували нову триверху з букового дерева церкву, розміром 10 метрів х 6 метрів. У 1910 році в місцевій парафії побував митрополит Андрей Шептицький. Через п`ятнадцять років тодішній священник о. Роман Левицький започаткував ощадну книжку для збору коштів на будівництво нової церкви в Кологорах. Він перший поклав на неї 11 зр. (золотих ринських).

Стара церква мала 181 рік. Можливо, вона не вміщувала усіх парафіян, або перебувала у поганому стані. У 1927 році за служіння о. Зиновія Кузьмовича, почали будівництво нової дерев`яної церкви. Проект виготовив архітектор Лев Левинський. Більше 14 майстрів з Карпат закінчили роботу в останній місяць цього ж року. 17 грудня 1927 року на свято св. влкм. Варвари церкву посвятили. На згадку про старий храм Вознесіння Господнього, який перед будівництвом розібрали, тепер в селі святкують два празники. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Церкву побачите на схилі південно західної околиці Кологор. Хрещата в плані, з укороченими боковими раменами, одноверха церква. Рівноширокі зруби гранчастого вівтаря, квадратового бабинця і прямокутних бокових рамен прилягають з усіх сторін до квадратової в плані нави. Вівтар має прибудовані з півночі та півдня ризниці, а бабинець при західній стіні - маленький присінок. Церкву опоясує піддашшя оперте на випусти вінців зрубів.

Під опасанням стіни з відкритих брусів, над опасанням - шальовані вертикально дошками і лиштвами. Високий світловий восьмерик вкритий двоярусною банею, увінчаною ліхтарем з маківкою. Гребені трисхилих дахів бабинця і нави завершують маківки. Нижче по схилу, на схід від вівтаря, розташована дерев`яна триярусна дзвіниця, завершена шоломовою банею на восьмерику.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Вид на іконостас.  Фото з "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011р.
Жидачівський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор