Гомулець
Церква Прсв. Тройці 1846
Церква на карті.   Фото 30. 09. 2006.
Збудована (стара частина будівлі), очевидно, в кін. XV - на поч. XVI ст. (або на місці попередньої дерев'яної церкви з того часу). Існуючий вигляд отримала у 1846 р. (за іншими відомостями церква збудована у 1756 або 1775 році). Перед Другою світовою війною церква належала до греко-католицької парафії Великих Грибович, водночас нею користувалися греко-католики Брюхович.

Науковці стверджують, що церква належить до рідкісного типу двокамерних церков, які складаються тільки з двох зрубів. За 50 м. на південь від старенької церкви будується нова деревяна церква для громади села Малі Грибовичі. Стара церква - пам’ятка архітектури національного значення. Церква у спільному користуванні громад УГКЦ та УПЦ КП.

Троїцька церква розташовується у присілку смт. Брюховичі, селі Гамулець, біля залізничної колії, на схилі лісистої гори. Будівля приземиста, дводільна, одноверха, розмірами 13,4 м. х 7,7 м., До квадратової у плані нави зі сходу прибудований вужчий, гранчастої форми вівтар, до південної стіни котрого прибудована ризниця. До нави від заходу примикає невеликий присінок, накритий двосхилим дахом увінчаним маківкою на вежечці. Церква оточена піддшшям. Стіни вертикально і "під ялинку" оббиті вузькими деревяними планками по фарбованих у зелений брусах зрубу.

Наву завершує низький восьмерик оббитий бляхою, накритий приплюсненою банею з ліхтарем та маківкою. Іконостас церкви сучасний - з XX ст., старі розписи в інтер`єрі перемальовані, видно лише їх фрагменти. Зараз (2009 рік) купол в церкві у доволі аварійному стані, а багато стін сильно з`їджені жуком. Біля церкви знаходиться маленький цвинтар. Дзвіниця мурована надбрамна на три дзвони, складена з вапняка в нижній частині та потужного бетону у верхній. Напис на дзвоні є згадкою про львівського фабриканта Зиґмунта Мозера.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд церкви і дзвіниці у 1920-х рр.   Фото з www.pslava.info
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор