Гвізд
Церква Успіння Пр. Богородиці 1739
Церква на карті.  Фото 14. 09. 2017 року, Андрій Сенько
Існуюча церква збудована у 1739 р. (саме цю дату подає "Шематизм..." 1938 р., а "Шематизм..." 1908 р. подає "1793 р."). Різьблений напис на надпоріжнику дверей до бабинця свідчить, що церква зведена саме в 1739 р. За іншими даними в 1793 р. збудована існуюча деревяна дзвіниця. В кінці 1960-х рр. представники радянської влади вирішили зачинити церкву і перетворити її на музей, але мешканці села відстояли право на користування своєю церквою.

У 2009 р. урочисто відзначили 270-ліття церкви. Памятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УГКЦ. У вересні 2012 р. відкрили новозбудований мурований храм Преображення. За деякою інформацією з того часу в церкві Успіння не відправили жодної недільної і святкової літургії. Весною 2017 року розпочали реставрацію церкви (цього ж року закінчили) з перекриття верху, дахів, піддашшя і стін над опасанням гонтами.

Інша церква в цьому селі розташована в південній його частині, при головній дорозі. При малій висоті ця хрещата одноверха церква виглядає і сприймається досить монументально. Можливо, причиною є фарбування сірим стін надопасання і дахів, можливо причина у чисто символічного розміру віконечках... Вівтар, до якого зі сходу прибудована ризниця, орієнтований до північного сходу.

Під опасанням звертають погляд масивні бруси зрубів, торці яких ще й підкреслили синім. Всі троє вхідних дверей до церкви на всю площину розмальовані кольоровими зображеннями на релігійну тему - найцікавіше, що можна побачити зовні на церкві. На південь від неї збереглася деревяна триярусна дзвіниця.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Надвірнянський
район
___

Івано-Франківська
область
___

Вигляд до реставрації.  Фото 6. 07. 2014, Ігор Пунда.
Під час реставрації.  Фото в квітні 2017 року, Таня Пришляк з www.facebook.com
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор