Долішній Лужок
Церква Св. Юрія 1800
Церква на карті.   Фото 12.11.2009.
Церква у селі вперше згадується в документах 1507 р. До 1780 р. парафія була в руках василиян, які мали тут монастир. У 1759 р. отримала привілей від польського короля Августа. Існуюча церква збудована на місці давнішої у 1800 р. (шематизми подають 1801 чи 1802 р.). У 1890 р. в день Трьох Святителів посвячено новий іконостас, справлений коштом дяка і вчителя Федора Петрика.

Назву церкви можна здогодатися ще перед селом - на повороті з дороги Самбір-Дрогобич на поч. 1990-х рр. поставили муровану каплицю на честь св.Юрія Побідоносця. Прицерковна територія це такий собі міні-музей під відкритим небом. Ось напроти входу два деревяних розп`яття на хрестах. Одне старіше, зацікавить незвичними пропорціями розіп`ятого Христа. Під ним таблиця: "Въ память миссіи духовной и посъщеня архиєрейского отбывшихъся дня 8 - 6 1904р." Під розп`яттям на іншому хресті є ікона на якій видно св. кн. Володимира і св.Ольгу, а під ними дати - 988-1988.

На ще одному хресті одразу дві таблиці: меншу причепили на знак 400-ліття Берестейської унії (1596 - 1996), на більшій такий напис: "Въ память миссіи духовной и посъщеня архиєрейского отбывшихъся 6 - 8 1934". Вище церкви кидається у вічі пам`ятник білого кольору з фотографією священника: "Тут спочиває митрофорний протоієрей о. МИХАІЛ УДИЧ ревний пастир і патріот 07.02.1935 - 20.01.2007. Вічная пам`ять". Біля памятника є маленька дерев`яна капличка. Поблизу неї, на кам`яному постаменті, накрита досить великою банею на стовпах, розміщена фігура ангела.

Церква видовжена, низька, тризрубна (бабинець і нава в одному об`ємі) безверха будівля. Можливо, раніше була розбудована. Доволі велика вівтарна частина з чотирма вікнами накрита трисхилим дахом. Вівтар має прибудовані дві ризниці, обидві в його довжину, тільки північна покрита двосхилим дахом, південна - односхилим. Бабинець і нава оточені піддашшям. Головний вхід організований у вигляді зашкленого ганку, накритого двосхилим дахом. Крім нього є два бічних входи у північній та південних стінах нави (двері з півдня не діють).

Стіни вертикально шальовані дошками з лиштвами. Нава і бабинець вкриті спільним дахом, на гребені якого влаштували ліхтар з маківкою. Покриття дахів церкви повністю замінили новою бляхою. На південь від храму стоїть висока дерев`яна триярусна дзвінниця, накрита наметовим дахом, увінчана маківкою з хрестом. Характерною особливістю дзвінниці є великі вікна розташовані попарно на усіх сторонах третього яруса. Оскільки вікна привідкриті, то виконують функцію голосникових отворів.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Дрогобицький
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Биків
Бистриця
Бистриця-Гірська
Борислав (ц. св. Івана)
Борислав (ц. св. Миколи)
Борислав (ц. Покрова)
Брониця (ц. св. Василя)
Брониця (ц. св.арх.Михайла)
Верхні Гаї
Верхній Дорожів (ц. Вознесен.)
Верхній Дорожів (ц. св. Івана)
Верхній Дорожів (ц. Преобр.)
Верхній Дорожів (ц. св. Юрія)
Волоща
Воля Якубова
Вороблевичі
Глинне
Городківка
Грушів (ц. Пр. Богородиці)
Грушів (ц. Прсв. Тройці)
Далява
Добрівляни
Довге
Довге-Гірське (ц. Введення)
Довге-Гірське (ц. св.Миколи)
Долішній Лужок
Дрогобич (ц. Воздвиження)
Дрогобич (ц. св. Параскеви)
Дрогобич (ц. св. Юра)
Жданівка
Зади
Летня (ц. св. Євстахія)
Летня (ц. Різдва Христового)
Літиня
Майдан
Медвежа
Меденичі
Михайлевичі
Модричі
Мокряни
МонастирДережицький
Монастир-Лішнянський
Нагуєвичі
Нижні Гаї
Новошичі
Ортиничі
Підбуж
Підмонастирок
Попелі (горішня церква)
Попелі (долішня церква)
Почаєвичі
Рибник
Рихтичі
Ріпчиці
Селець
Смільна
Снятинка
Солонське
Станиля
Старе Село
Стебник-Солець
Сторона
Ступниця (ц. Покрова)
Ступниця (ц. св. Юрія)
Унятичі
Уріж (ц. Покрова)
Уріж (ц. Прсв. Тройці)
Ясениця-Сільна