Добрівляни
Церква Воздвиження Чесного Хреста 1738
Церква на карті.  Фото 26. 03. 2014
Ось що пише про дерев'яну церкву на сайті stryi.com.ua : "В частині села, що умовно називається Кривуля (в цьому місці вулиця ніби «викривлюється») в давнину жила польська поміщиця. Жила вона самотньо і збудувала своїм коштом у затишному місці поблизу лісу невеличку церковку у 1629 р., де в молитвах прославляла ім’я Господнє і поклонялася Святому Хресту. І заповіла себе поховати поблизу цієї церкви, названої в честь Воздвиження Чесного Хреста. Що і було зроблено.

Через 102 роки в 1731 р., поміщицька родина церкву добудувала. Могила поміщиці опинилась всередині Церкви Воздвиження Чесного Хреста, яка і донині стоїть в Добрівлянах і є пам’яткою архітектури ХVІІI ст. Ця старовинна будівля належить до рідкісного архаїчного типу сакральних безверхих двозрубних споруд, вона була зведена народними умільцями без використання металевих цвяхів. З переказів старожилів відомо також про те, що в цій церкві колись стояло Крісло Богдана Хмельницького (на ньому був відповідний надпис, що свідчив про цю приналежність).

В часи війни його було вивезено у Кавсько, а зараз це Крісло зберігається у Розвадові. Комуністичний режим всюди в Україні мав ненависне ставлення до християнських святинь. І наша стара дерев’яна церква Воздвиження Чесного Хреста – історична пам’ятка – теж мала бути зруйнована в угоду радянським ідеологам.

Та завдяки втручанню мешканців Добрівлян, дерев’яний храм та дзвіниця були врятовані від варварів, хоча заходити всередину вірянам було заборонено – замок на дверях робив храм недоступним до 1988 р. В дерев’яному Воздвиженському храмі Богослужіння відбуваються лише на храмовий празник – 27 вересня". Пам'ятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УГКЦ. У 1990-х рр. завершили зведення мурованого храму св. ап. Петра і Павла, розпочате ще у 1937 р.

Розташована в центрі села (не плутати з іншими Добрівлянами), за більш ніж 100 м. на південний схід від мурованого храму, позаду забудови, в оточенні дерев. Невеликих розмірів дводільна безверха будівля. Складається з вівтаря прямокутної форми і ширшої квадратової нави, яка прилягає з заходу. В північній стіні вівтаря і південній нави є додаткові входи. Церкву оточує опасання на деревяних профільованих стовпах.

За повідомленням о. Володимира Галанчака (адміністратора місцевого храму) під час реставрації церкви з травня по вересень 2012 р., металеве покриття опасання замінили гонтовим, провели організований водовідвід у вигляді деревяних жолобів. Стіни підопасання складаються з відкритого зрубу, надопасання - шальовані вертикально дошками і лиштвами. Вівтар і наву вкривають стрімкі двосхилі причілкові дахи, покриті гонтом, а посередині гребеня влаштований ліхтар з маківкою. У південно-західному кутку церковного подвір`я знаходиться деревяна одноярусна низька каркасна квадратова дзвіничка, вкрита пірамідальним верхом. Також відновлена у 2012 р.

Оригінальний 3D тур сканування екстер'єру церкви. (сканування у 2012 р. Інституту геодезії НУ "Львівська політехніка" на замовлення Львівської облдерж адміністрації. Надіслав А. Маліцький).

ЛІТЕРАТУРА: Р. Сулик "Дерев'яне церковне будівництво на Стрийщині". Львів-Стрий 1993.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Стрийський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд і план у 1980-х рр. З "Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР"
Вигляд до реставрації.  Фото 23. 04. 2007
Вид на іконостас. З www.dobrivliany.ucoz.ru
Фрагмент інтер'єру. Фото Анна Мірчук, з www.stryi.com.ua
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор