Ясіня
Церква Вознесення Господнього 1824
Одна з найцінніших пам'яток гуцульської сакральної дерев'яної архітектури - церква Вознесення Господнього / Св. Дмитра (або як її історично називають "Струківська"), яка постала у 1824 році на місці старої каплиці, яку збудував місцевий газда  Іван Струк. За місцевими переказами теперішня церква це є та сама каплиця, тільки відремонтована і розширена після пожежі.

На надпоріжнику вхідних дверей до бабинця церкви є різьблений напис (в перекладі) : "ІСУС ХРИСТОС 1824 СТРУКІВСЬКА ЦЕРКВА ФІЛІЯ ПІДВАЛИНИ І ФУТРИНИ ДВЕРЕЙ РОБИЛИ СПЛЯЩУК ЮРА ПАВЛЮЧОК ГРИЦЬ ВСЕ РОБИВ ПАВЛЮЧОК ПЕТРО і. 1894 ДАВ КОШТИ НА ПРЕСТОЛ ПОПАДЮК ВАСИЛЬ". Наприкінці ХІХ ст. (в 1894 році) святиню оновили зовні та всередині.

В совєтський період церква офіційно була зачинена для богослужінь, але останні деколи проводили як "фолькльор для показу туристам". Церква і дзвіниця були реставровані у 1971 році. У 2006 році покриття гонтами дахів церкви замінили новим. У 2013 році церкву та дзвіницю внесли до "Списку світової спадщини ЮНЕСКО". Церква в почерговому користуванні православної і греко-католицької громад.

Розташована з заходу від центру Ясіні, за річкою, на схилі пагорбу, в оточенні дерев, біля цвинтаря. В плані утворює хрест, завершена низьким восьмибічним наметовим верхом. Вівтарем орієнтована до північного сходу. До бабинця в 1995 році прибудований рівноширокий присінок. Церкву оточує піддашшя, яке опирається на фігурні випусти вінців зрубів. Мальовничого вигляду церкві додають декоративні маківки на гребенях дахів бабинця, вівтаря і бічних рамен нави.

Віконечка в стінах церкви дуже маленькі. В інтер'єрі церкви більшість ікон в іконостасі перемальована в сучасний період. З півночі від церкви стоїть дерев'яна двоярусна дзвіниця, зведена 1813 року для неіснуючої сьогодні церкви. Востаннє дзвіниця реставрована, ймовірно, ще на початку 1970-х років, тому вимагає ремонту.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Рахівський
район
___

Закарпатська
область
___

Церква на карті.   Фото 19. 08. 2016, Олександр Бендерський.
І ще так.  Фото 19. 08. 2016, Олександр Бендерський.
Фото церкви до 1939 року. Джерело: www.allegro.pl
Іконостас церкви.   Фото 2006 р., авт. W. Witkowski з www.nid.pl
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
План церкви. Обміри 2006 р. Інституту Архітектури і урбаністики політехніки м.Лодзь (Польща)
Переріз церкви. Обміри 2006р. Інституту Архітектури і урбаністики політехніки м.Лодзь (Польща)