Великосілки
Церква Св. Параскеви 1892
Церква на карті.  Фото влітку 2012 року з www.neo7777vitaha.livejournal.com
Великий дерев`яний храм стоїть у центрі села. Коли вперше бачиш її - перехоплює подих. Величезна дерев`яна будівля, запроектована архітектором М. Ковальчуком, вражає пластикою своїх форм, які підкреслює ранішнє сонце. Силуетом нагадує високу піраміду. Я намилувався нею з дороги і вирішив поглянути на святиню зблизька.

Територія навколо церкви досить велика, обмежена кованою огорожею, проте будівлю проблематично повністю зафіксувати - не вистачає буквально ще кілька зайвих метрів подвір`я. Зблизька відразу помітно, що святиня відремонтована і доглянута, а вхідна частина щедро прикрашена і розмальована. Будівля хрестова у плані, з півночі та півдня має прибудовані до вівтаря високі ризниці.

По периметру повністю оточена арочною галереєю з дерева, накритою широчезними дахами. Всередині галерея така простора, що можна їздити на ровері (жартую, але такої ширини криту галерею навколо церкви я не бачив). На мою думку, вона дуже збагачує і прикрашає зовнішній вигляд церкви. Зрозуміло, що у великому храмі вхідних дверей має бути більше ніж одні - тут їх три: центральні у західній стіні бабинця, над якими розташована проповідниця, бічні розташовані у північній та південній стінах нави і накриті виступаючими над опасанням дахами.

На одвірках західних вхідних дверей можна побачити написи, підкреслені золотистою фарбою. Якщо перекласти зрозумілою мовою, буде так: "В ім`я Отця і Сина і Святого Духа амінь. Цей храм створений за допомогою чесних прихожан і благородних жертводавців графа Тадея і Анни Дідушицьких та Івана і Леонтини Пайгертів року Божого 1892". До речі, покровителями церкви до другої світової війни були Станіслав і Розалія графи Дідушицькі.

Стіни підопасання - голий, не фарбований зруб, решта покриті дерев`яними лакованими планками, загостреними на кінці, що імітують гонту. Що ми бачимо вгорі: бабинець та вівтар на високих світлових восьмериках (над вівтарем менший) накриті невеликими банями з маківками. Над навою таке ж завершення, тільки восьмерик і баня більших розмірів.

Цікаво, що вікон, які мають скромні розміри, у такій церкві "тільки" дев`ятнадцять, у деяких можна побачити невеликі, загнуті донизу труби. Шкода, але "до комплекту" не вистачає дерев`яної дзвіниці...

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Кам'янка-Бузький
район
___

Львівська
область
___

Вигляд до ремонту. Фото 11. 07. 2008
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор