Лопушанка
Церква Покрови Пр. Богородиці 1875
Згідно з джерелами, 31 березня 1556 р. королева Ізабелла (Бона) доручає Олехну Стебницькому осадити село на ріці Лопушній і надає війтівство йому. 4 липня 1558 р. король Сигізмунд Август потверджує цю грамоту і при тому дозволяє війту виставити церкву та надає йому цю парохію. Попередня існуючої, дерев'яна церква, збудована коштом громади в кінці XVIII ст., стояла до 1875 р. - до часу, коли на її місці звели нову дерев'яну церкву.

На неіснуючому вже надпоріжнику західних дверей був напис з датою 1875 р. та іменем майстра Теодора з Терла. Церква ремонтована у 1990 р. Головний майстер ремонту - Петро Жук за провізорів церковних Петра Кметика і Михайла Савки. 16 листопада 2015 року в церкві виникла пожежа, внаслідок якої "два куполи знищено вогнем, ще два пошкоджено".  На щастя, завдяки пильності місцевої мешканки і оперативним діям рятувальників церкву вдалося зберегти від повного знищення. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Розташована на цвинтарі, скраю села на пагорбі. Традиційно орієнтована тризрубна будівля (нава ширша), увінчана трьома четвериковими з двома заломами верхами, завершеними ліхтарями з маківками. Оперізує церкву спільне піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів. Під ним, по обидва боки вівтаря, сховані невеликі прямокутні ризниці.

Стіни підопасання, надопасання та заломів ошальовані вертикально дошками і лиштвами. "Очевидно, в кінці 2000-х рр. верхи з ліхтарями на церкві та верх на дзвіниці перекрили металізованою бляхою" - моє доповнення. На південний схід від церкви розташована дерев'яна триярусна дзвіниця, вкрита наметовим дахом. Дата її побудови вирізьблена на одвірку дверей дзвіниці "1900".

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Початок 2000-х років. Фото Stanislaw Krycinski з видання "Cerkwie w Bieszczadach"
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор