Кути
Церква Св. Параскеви 1908
Церква на карті.  Фото 20. 09. 2018, Микола Воєвода.
Церкву в Кутах (не Кутах на Бущині) збудували у 1908 році, на місці попередньої дерев`яної церкви св. Параскеви з XVIII ст., яку розібрали у тому ж році.

За словами однієї з місцевих мешканок, "у 1950 - 1960-і рр., коли масово закривали церкви, прийшло розпорядження районної влади, щоб церкву в Кутах також закрити. Селяни почали протестувати, але голова сільради сказав щоб не шуміли, бо церкву могли перетворити на будь-що. Люди зробили по іншому - в інтер`єрі між навою і бабинцем створили глуху перегородку з дощок, головні двері закрили на замки. Якщо приїжджав представник радянської влади, для нього відкривали головний вхід і показували, що доступ до іконостаса не можливий.

Проте кутівчани таємно заходили всередину через двері захристії і щоб ніхто не почув тихо відправляли богослуження. Так тривало до 1989 року, коли церкву офіційно відкрили. У 2007 році зовні її оббили дерев`яною вагонкою". 10 листопада 2008 р. церква в Кутах святкувала перші сто років. До ювілею виготовили пам`ятну таблицю (яку чомусь незабаром зняли), а також на подвір`ї біля церкви поставили символічний гранітний пам`ятник січовим стрільцям, які загинули неподалік села і на відзнаку сторіччя храму. Востаннє зовні ремонтована у 2010-х роках. Церква в користуванні громади УГКЦ.

Розташовується у східній частині села, недалеко лісу, при дорозі, на низькому підвищенні, біля забудови. Хрещата в плані, одноверха, в якої до гранчастого вівтаря з обидвох сторін прибудовані ризниці (північна потинькована розчином, можливо мурована), до квадратової нави з півночі і півдня прилягають гранчасті бічні рамена, а з заходу - прямокутний бабинець. Будівлю оточує піддашшя, яке опирається на профільовані випусти вінців зрубів і приставні кронштейни.

Над входом до бабинця піддашшя розриває півкруглий дашок на металевих стовпах. Маківка вінчає цибулясту баню поставлену на світловий восьмерик середхрестя нави. Більші маківки на ліхтарях вінчають гребені п'ятисхилих дахів бічних рамен і вівтаря, а також двосхилого даху бабинця. Під час останнього зовнішнього ремонту верх, дахи і піддашшя церкви перекрили блискучою бляхою, вікна в стінах надопасання замінили новими. Дзвіниця мурована стінового типу.

ЛІТЕРАТУРА: Р. Сулик "Дерев'яне церковне будівництво на Стрийщині". Львів-Стрий 1993.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Стрийський
район
___

Львівська
область
___

Іконостас. Фото з "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011 р.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Вигляд до ремонту.  Фото 24. 11. 2008